Kolejny egipski grobowiec z pięknymi malowidłami

Grobowiec z czasów XVIII dynastii (ok. 1543–1292 p.n.e.) odkryto w poniedziałek podczas wykopalisk archeologicznych na terenie starożytnych Teb. W jego wnętrzu doskonale zachowały się liczne malowidła.

Szejch abd el-Gurna

Szejch Abd el-Gurna z lotu ptaka. W lewym dolnym rogu widać ruiny Ramesseum. W centrum stoi współczesna wieś, za którą znajduje się wzgórze z grobowcami. Fot. Raimond Spekking, Creative Commons

Grobowiec odsłonięto w Szejch Abd el-Gurna, gdzie znajduje się starożytna nekropola wysokich urzędników i innych możnych. Archeolodzy z American Research Center in Egypt natrafili na niego podczas prac porządkowych na terenie swojej koncesji. Od paru lat prowadzą oni prace na terenie grobowca TT110. Najnowsze znalezisko, dokonane na wschód od TT110, jest miejscem pochówku urzędnika Amenhotepa, noszącego tytuł „Strażnik Wrót Boga Amona”.

Grobowiec o kształcie litery T ma 5,1 m długości oraz 1,5 m szerokości. Łączy się z nim boczna komora o wymiarach 2 na 2 m. Jest w niej szyb, który najpewniej prowadzi do komory grobowej.

Ściany grobowca pokrywają malowidła ukazujące właściciela grobowca z jego żoną stojących przed ołtarzem ofiarnym. Widać także sceny z życia codziennego (np. rolników).

W grobowcu zniszczono wszelkie wzmianki o bogu Amonie. W ocenie Sultana Eida, dyrektora luksorskich zabytków, oznacza to, że grobowiec padł ofiarą religijnej rewolucji z czasów króla Echnatona, który chciał zastąpić dotychczasowe wierzenia kultem boga Atona.

Na podstawie Luxor Times, gdzie znajdziecie zdjęcia malowideł.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,58 na 6)
Loading...
Tags: , ,