Cmentarzysko w paryskich piwnicach

Renowacja piwnic domu handlowego Monoprix Réaumur-Sébastopol w Paryżu doprowadziła do odkrycia masowych grobów sprzed setek lat.

Paryż 2

Fot. Denis Gliksman, INRAP

Robotnicy natrafili na kości ludzi, gdy zeszli poniżej poziomu podłóg. Wezwani na miejsce archeolodzy z INRAP (agencji zajmującej się badaniami ratunkowymi) odkryli jak dotąd w kilku piwnicznych pomieszczeniach osiem masowych grobów, w których pochowano ponad 200 zmarłych. Są to osoby obu płci w różnym wieku.

Paryż 1

Fot. Denis Gliksman, INRAP

W największej mogile, której granic badacze jeszcze nie uchwycili, jest ponad 150 szkieletów, które tworzą kilka warstw. Jednak mimo wielkiej liczby zmarłych nie byli oni bezładnie wrzucani, ale układani równymi rzędami. Taki sposób chowania sugeruje, że pochówek powstał w jakimś okresie masowych zgonów, ale na razie nie jest znany wiek znaleziska. Archeolodzy dopiero gromadzą próbki do datowań radiowęglowych i innych analiz.

Paryż 3

Fot. Denis Gliksman, INRAP

W miejscu obecnego domu handlowego znajdował się niegdyś szpital św. Trójcy założony na przełomie XII/XIII w. i funkcjonujący do XVIII w. Przy szpitalu znajdował się cmentarz.

Paryż 4

Fot. Denis Gliksman, INRAP

Na podstawie komunikatu INRAP

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...
Tags: ,