Kobiety pochowane obok króla Ryszarda

W miejscu, w którym archeolodzy znaleźli dół z niedbale wrzuconym szkieletem Ryszarda III, odkryto jeszcze dziewięć innych pochówków. Najciekawszy z nich składał się z kamiennego sarkofagu, w którym spoczywała ołowiana trumna.

016 The Greyfriars Archaeological Dig July 2013 - University of Leicester

Teren wykopalisk w lipcu 2013 r. Na środku widać odsłonięty kamienny sarkofag. Fot. University of Leicester

Szczątki króla Anglii Ryszarda III, który zginął w 1485 r. w ostatniej bitwie wielkiej wojny domowej, archeolodzy znaleźli w 2012 r. Doszło do tego podczas badań pod parkingiem w centrum Leicester. W średniowieczu stał w tym miejscu klasztor franciszkanów.

W trakcie wykopalisk archeolodzy odkryli jeszcze dziewięć innych pochówków, z czego dokładnym badaniom poddali tylko cztery.

024 The Inner Lead Casket of the Greyfriars Medieval Stone Coffin Revealed For The First Time in 600 Years - University of Leicester

Ołowiana trumna jeszcze we wnętrzu sarkofagu. Fot. University of Leicester

Największe zainteresowanie budziła ołowiana trumna ze znakiem krzyża. Archeolodzy odkryli ją latem 2013 r. w kamiennym sarkofagu leżącym zaledwie parę metrów od dołu ze szkieletem króla. Okazało się, że był to pochówek starszej kobiety, która zmarła w wieku około 60 lat gdzieś między 1250 a 1400 r., a więc na długo przed panowaniem Ryszarda III.

Jej wykuty z jednego bloku wapienia sarkofag (pierwszy znaleziony w Leicester) znajdował się w prezbiterium nieistniejącego już kościoła klasztornego. W ocenie badaczy oznacza to, że prawdopodobnie była hojnym darczyńcą na rzecz zakonu.

025 The Inner Lead Casket of the Greyfriars Medieval Stone Coffin - University of Leicester

Ta sama trumna już poza sarkofagiem. Fot. University of Leicester

Pozostałe trzy przebadane pochówki również kryły szczątki kobiet. Dwie z nich zmarły z wieku 40-50 lat, a trzecia miała w chwili śmierci niewiele ponad 20 lat. Datowania radiowęglowe ulokowały ich śmierć między 1270 a 1400 r.

Jedna ze starszych kobiet miała – najpewniej wrodzoną – wadę biodra, która zmuszała ją do używania laski. Druga starsza niewiasta wykonywała za życia ciężką pracę fizyczną, podobnie jak najmłodsza z pochowanych. Jednocześnie jednak badania ujawniły, że wszystkie trzy starsze kobiety miały bardzo różnorodną dietę, bogatą w białka i z dużym udziałem mięsa oraz ryb. Należały więc do zamożnych rodzin średniowiecznego Leicester. Niekoniecznie były jednak arystokratkami. W rachubę wchodzą też przedstawicielki rodzin kupieckich bądź rzemieślniczych.

026 The Inner Lead Casket of the Greyfriars Medieval Stone Coffin - University of Leicester

Kobieta pochowana w ołowianej trumnie miała około 162 cm wzrostu. Fot. University of Leicester

Szczątki króla Anglii zostaną ponownie pochowane jeszcze w tym miesiącu w katedrze w Leicester.

Na podstawie materiałów prasowych University of Leicester.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,53 na 6)
Loading...