Niebywałe barbarzyństwo w mosulskim muzeum

Bojownicy samozwańczego Państwa Islamskiego rozbili młotami wiele starożytnych rzeźb z muzeum w Mosulu. Spalili też zbiory biblioteki, w której były m.in. dzieła wpisane na listę UNESCO gromadzącą najcenniejsze dokumenty ludzkości.

mosul

Islamiści rozbijają młotami posąg z muzeum w Mosulu. Scena z filmu opublikowanego przez Państwo Islamskie

O zniszczeniu zbiorów irackiego muzeum poinformowali sami fanatycy, publikując w internecie film. Widać na nim jak zrzucają posągi z cokołów, a także rozbijają je za pomocą zwykłych młotów, a nawet młotów pneumatycznych.

Wśród zniszczonych zabytków są m.in. asyryjskie rzeźby mające 2900-2700 lat, w tym słynne przedstawienia skrzydlatych byków, a także posągi z Hatry, starożytnego arabskiego miasta w północnym Iraku, które kwitło w I-III w. n.e. Skala zniszczeń jest jednak na razie trudna do oszacowania. Niektóre eksponaty prezentowane w muzeum w Mosulu były kopiami, ale było tam też wiele oryginalnych dzieł sztuki.

Sunniccy ekstremiści informują, że zniszczyli rzeźby, gdyż były dziełami bałwochwalczymi stworzonymi przez niewiernych.

Film opublikowany przez sunnickich fanatyków

Według doniesień mediów bojownicy wtargnęli także do biblioteki w Mosulu i spalili tysiące przechowywanych tam dzieł. Wśród być może ponad stu tysięcy zniszczonych ksiąg są egzemplarze, które były wpisane na listę UNESCO gromadzącą najcenniejsze dokumenty ludzkości. Bojownicy mieli nawet dokonać zniszczeń w zbiorze dzieł sunnickich. Według relacji niektórych świadków część dzieł fanatycy wywieźli w nieznanym kierunku.

To nie pierwszy przypadek celowego niszczenia zabytków przez muzułmańskich ekstremistów. Najsłynniejszym tego typu czynem było wysadzenie wielkich posągów buddy w Bamjan w Afganistanie, czego dokonali talibowie w 2001 r.

Na podstawie Reuters, BBC i The Independent.