Zabity faraon

Liczne ślady obrażeń zidentyfikowali antropolodzy na szkielecie egipskiego króla sprzed 3600 lat. Nie ma wątpliwości, że został brutalnie zabity.

Senebkaj

Szkielet króla Senebkaja. Fot. Jennifer Wegner, Penn Museum

Szkielet króla Woseribre Senebkaja amerykańscy archeolodzy odkryli w ubiegłym roku podczas wykopalisk w Abydos. Faraon ten był dotąd kompletnie nieznany, choć bardzo możliwe, że to on kryje się pod częściowo zachowanym imieniem Woser…re ze słynnego Papirusu Turyńskiego, zawierającego listę egipskich władców.

W ocenie badaczy Senebkaj był przedstawicielem lokalnej dynastii z Abydos, która sprawowała władzę tylko nad środkową częścią Egiptu. Na północy rządzili wówczas Hyksosi, a południe było w rękach dynastii tebańskiej. Do momentu odnalezienia skromnego grobowca Senebkaja istnienie tej dynastii było jedynie pozbawioną mocnych dowodów hipotezą. Prawdopodobnie panowała ona jedynie przez pół wieku.

Badania antropologów ujawniły na szkielecie władcy aż 18 obrażeń powstałych najwyraźniej w trakcie walki. Do śmierci doprowadziły najpewniej ciosy zadane toporem w głowę. Na kościach są też nacięcia na stopach, kostkach, kolanie i dolnym kręgosłupie. Zdaniem badaczy wskazują one, że Senebkaj najpewniej siedział na koniu, gdy osaczyli go napastnicy, którzy ściągnęli władcę na ziemię i zabili.

Stan zachowania szczątków wskazuje, że do mumifikacji doszło na długo po śmierci. Jest więc bardzo możliwe, że król zginął z dala od Abydos. W chwili śmierci miał 35-40 lat. Jeśli częściowo zachowane imię z Papirusu Turyńskiego dotyczy Senebkaja, to rządził on tylko 4,5 roku.

Władca miał około 172-182 cm wzrostu. W oparciu o przyczepy mięsni na miednicy i kościach udowych władcy wskazują, że często jeździł konno. Takie dowody konnej jazdy uczeni zidentyfikowali też na innym szkielecie znalezionym niedaleko królewskiego grobowca. Sugeruje to, że jazda konna była już wówczas bardzo popularna wśród elit Abydos, co dostarcza niezwykle ciekawej informacji o początkach obecności koni nad Nilem. Konie i rydwany zaczęły się pojawiać nad Nilem w większej ilości dopiero około 1550 r. p.n.e.

Na podstawie Luxor Times oraz komunikatu prasowego University of Pennsylvania.

Polecam też galerię zdjęć 18 ran króla Senebkaja.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...