Twierdza wróżbiarzy

Trzy świątynie sprzed około 3300 lat, które służyły przepowiadaniu przyszłości, odkryli archeolodzy na terenie fortecy Gegharot w Armenii.

Odkryte świątynie były niewielkie. Każda miała tylko jedno pomieszczenie, w środku którego znajdował się gliniany basen wypełniony głównie popiołem i ceramicznymi naczyniami. Archeolodzy z Cornell University (USA) znaleźli również wiele glinianych figurek rogatych postaci, kadzielnice, pieczęcie i liczne zwierzęce kości.

Część znalezisk wskazuje, że w twierdzy uprawiano wróżbiarstwo. Znaleziska wskazują na stosowanie kilku metod przepowiadania przyszłości. Archeolodzy znaleźli m.in. liczne kości palców krów, kóz i owiec były nadpalone oraz pokryte różnymi znakami. To dość oczywista pozostałość osteomancji, a więc wróżenia z kości.

Identyfikacja pozostałych metod wróżenia jest jednak mniej pewna. W jednym z basenów archeolodzy znaleźli 18 zaokrąglonych i gładkich kamyków o różnych kolorach (m.in. czarne, szare, białe, zielone, czerwone). Wygląda więc na to, że nie był to przypadkowy zbiór. Można więc podejrzewać litomancję (wróżenie z kamieni), ale trudno powiedzieć na czym mogła one w tym wypadku polegać.

Mieszkający w twierdzy wróżbici mogli jeszcze stosować aleuromancję, czyli wróżenie z mąki lub ciasta. Wskazują na to żarna obecne w jednej ze świątyń. Co prawda bardziej racjonalnym wyjaśnieniem ich obecności są potrzeby żywieniowe, ale umiejscowienie ich w świątyni i brak pieców chlebowych skłoniły badaczy do uznania, że znalezisko to było raczej związane z wróżbiarstwem.

Zdaniem badaczy wróżbiarskie świątynie były wykorzystywane przez około sto lat. Ich dzieje zakończyły się wraz z upadkiem twierdzy na skutek jakiejś wojny. Toczyła się ona wówczas na znacznym obszarze, gdyż upadło w tym czasie wiele innych twierdz w regionie. Niestety, z powodu braku źródeł pisemnych szczegóły tego konfliktu są nam całkowicie nieznane.

Na podstawie LiveScience. Galeria zdjęć.

Wyniki badań ukazały się w „American Journal of Archaeology”

Adam T. Smith, Jeffrey F. Leon, Divination and Sovereignty: The Late Bronze Age Shrines at Gegharot, Armenia, American Journal of Archaeology, Vol. 118, No. 4 (October 2014), pp. 549–563, DOI: 10.3764/aja.118.4.0549

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,71 na 6)
Loading...