Złoty skarb zatopiony w porcie

Blisko 2000 złotych monet znaleziono na dnie morza w miejscu dawnego portu w Cezarei (Izrael).

skarb z Cezarei

Skarb znaleziony w Cezarei. Fot. IAA

Na skarb natrafili nurkowie z miejscowego klubu. Na dnie morza zobaczyli pobłyskujący krążek. Początkowo myśleli, że jest to współczesna monetę z jakiejś gry, ale wkrótce zorientowali się, że mają do czynienia z cennym zabytkiem. W pobliżu znaleźli kolejne kilka monet.

O odkryciu poinformowali archeologów morskich z Israel Antiquities Authority (IAA). Badacze zeszli na dno wraz z odkrywcami i za pomocą wykrywacza metali znaleźli prawie 2000 złotych monet o różnych nominałach (dinary, pół dinary, ćwierć dinary).

Najstarsza moneta to ćwierć dinara wybite w Palermo na Sycylii w drugiej połowie IX w. Większość pochodzi jednak z czasów panowania kalifa Al-Hakima (996-1021 n.e.) oraz jego syna Al-Zahira (1021-1036) z mennic działający w Egipcie i innych regionach Afryki Północnej.

Monety zachowały się w doskonałym stanie i nawet nie potrzebowały żadnego czyszczenia ani interwencji konserwatorów z laboratorium metalurgicznego. Wiele z nich było przez jakiś czas w obiegu. Świadczy o tym nie tylko ich starcie, ale też wygięcia i ślady zębów, które powstały na skutek sprawdzania autentyczności (w obiegu zdarzały się falsyfikaty z tańszego metalu, które były tylko pozłacane, zginanie lub gryzienie pozwalało zidentyfikować taką monetę). Część numizmatów wygląda jednak jakby zostały niedawno wybite.

Cezarea

Ruiny Cezarei z lotu ptaka. Na pierwszym planie widać rzymski teatr. Za nim wyróżnia się położony przy brzegu tor wyścigowy. Widoczna za nim mniejsza zatoka z resztkami falochronów, to pozostałości dawnego portu

Zdaniem Kobiego Sharvita, dyrektora oddziału archeologii morskiej IAA, skarb odsłoniły najpewniej zimowe sztormy. Na razie nie jest znane pochodzenie monet, które stanowiły w XI w. duży majątek. Sharvit podejrzewa, że na dnie może znajdować się wrak okrętu, który przewoził zebrane w tym regionie podatki do Egiptu. Niewykluczone także, że był to żołd dla fatymidzkiego garnizonu, który stacjonował w Cezarei. Kolejna hipoteza zakłada, że monety były na pokładzie dużego statku kupieckiego. Naukowcy mają nadzieję, ze dalsze badania na dnie portu pozwolą uzyskać jakieś informacje dotyczące pochodzenia skarbu.

Archeolodzy podkreślają wspaniałą postawę nurków. W Izraelu wszystkie zabytki są własnością państwa, a za ich niezgłoszenie można trafić do więzienia nawet na pięć lat. Często jednak zdarza się, że znalazcy nie informują służb archeologicznych i próbują sprzedać zabytki na czarnym rynku.

W ostatnich wiekach starożytności i w średniowieczu Cezarea była jednym z najważniejszych portów we wschodnim basenie Morza Śródziemnego. Zbudował ją Herod Wielki w latach 25-13 p.n.e. Miasto zostało zniszczone w 1265 r., gdy broniący go krzyżowcy ulegli armii egipskich mameluków.

Na podstawie komunikatu IAA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,53 na 6)
Loading...