Tragiczny poród bliźniąt

7700 lat temu młoda kobieta zmarła w trakcie porodu. Bliscy, którzy ją pochowali wraz z dzieckiem, najpewniej nie wiedzieli nawet, że w jej ciele było jeszcze drugie maleństwo.

Na grób kobiety archeolodzy natrafili w 1997 r. w Irkucku. Był on częścią sporego cmentarzyska społeczności łowców-zbieraczy, na którym znaleziono szczątki 101 osób zmarłych 7-8 tysięcy lat temu.

W okolicach miednicy dostrzeżono wówczas kości niemowlęcia. Badacze uznali więc, że kobieta zmarła w trakcie porodu. Szczątki trafiły do magazynu uniwersytetu w Irkucku.

W 2012 r. do pudła ze szkieletem kobiety i dziecka zajrzała archeolog Angela Lieverse z University of Saskatchewan w Kanadzie, która prowadziła badania nad dawnymi społecznościami z tego terenu. Przeglądając kości zorientowała się, że niektóre kości niemowlęcia mają duplikaty. Dzięki analizie dokumentacji z wykopalisk badaczka zdołała w miarę dokładnie odtworzyć tragiczne wydarzenia sprzed 7700 lat.

Pierwsze dziecko rodziło się nóżkami do przodu, co może sprawić poważne problemy nawet w naszych czasach. Częściowo opuściło macicę, ale najwyraźniej gdzieś się zaczepiło i utknęło. Osoby odbierające poród nie zdołały wyciągnąć dziecka i kobieta umarła wraz z częściowo urodzonym maleństwem i jego bliźniakiem wciąż w macicy.

Znalezisko z Irkucka to jeden z najstarszych znanych badaczom przypadków śmierci podczas porodu, która z pewnością często zdarzała się nie tylko w prehistorii, ale także w kilku późniejszych epokach. Jednocześnie dzieci kobiety to najstarsze znane bliźnięta.

Wyniki badań ukazały się w „Antiquity”

Angela R. Lieverse, Vladimir Ivanovich Bazaliiskiia and Andrzej W. Weber, Death by twins: a remarkable case of dystocic childbirth in Early Neolithic Siberia, Antiquity, Volume 89 / Issue 343 / February 2015, pp 23-38, DOI: http://dx.doi.org/10.15184/aqy.2014.37 (About DOI)

Napisał o nich również serwis LiveScience.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 5,76 na 6)
Loading...