Nieprawidłowy zgryz to wina rolnictwa

Wprowadzenie do diety roślin uprawnych doprowadziło do zmian szczęki, za które płacimy nieprawidłowym zgryzem i stłoczeniem zębów.

żuchwa łowcy

Żuchwa łowcy z pięknie ułożonymi zębami. Fot. Olivia Cheronet

Do takiego wniosku doszedł zespół badaczy z Irlandii, USA i Izraela. Przeanalizowali oni uzębienie i żuchwy 292 szkieletów sprzed 28-6 tys. lat znalezionych w Lewancie, Anatolii i Europie. Ujawniły one dużą różnicę między łowcami-zbieraczami, a rolnikami, którzy zaczęli pojawiać się na Bliskim Wschodzie 12 tys. lat temu.

– Nasze badania pokazują, że łowcy-zbieracze mieli niemal „doskonałą harmonię” między żuchwą i zębami. Ta harmonia zaczyna jednak zanikać, gdy badasz żuchwy i zęby wczesnych rolników – mówi prof. Ron Pinhasi z University College Dublin.

żuchwa rolnika

Żuchwa rolnika z doskonale widocznymi efektami braku miejsca na wszystkie zęby. Fot. Olivia Cheronet

Jak tłumaczy, winna temu jest seria zmian kształtu żuchwy wywołanych przez pojawienie się odmiennej diety. Miejsce stosunkowo twardego jedzenia w postaci mięsa i surowych dzikich roślin zajęły gotowane i przetworzone potrawy ze zbóż i roślin strączkowych. Takie jedzenie wymaga dużo mniej żucia, co wpłynęło na zmniejszenie rozmiarów żuchwy. Niestety, wraz z żuchwą nie zmniejszyły się zęby i około jedna piąta współczesnych ludzi nie ma dość miejsca w dolnej szczęce, co wywołuje nieprawidłowy zgryz i stłoczenie zębów.

Wyniki badań ukazały się w PLoS ONE.

Pinhasi R, Eshed V, von Cramon-Taubadel N (2015) Incongruity between Affinity Patterns Based on Mandibular and Lower Dental Dimensions following the Transition to Agriculture in the Near East, Anatolia and Europe. PLoS ONE 10(2): e0117301. doi:10.1371/journal.pone.0117301

Komunikat prasowy University College Dublin.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,20 na 6)
Loading...