Topór bojowy spod Grunwaldu już po konserwacji

Topór bojowy, datowany przez historyków na XIV/XV wiek, znaleziony na Polach Grunwaldzkich, niedaleko jez. Łubień, jest już po konserwacji i znajduje się w zbiorach Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Od 1 maja z chwilą rozpoczęcia sezonu w muzeum będzie eksponowany.

– Topór, który został przekazany w ubiegłym roku do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przez poszukiwacza, jest w tej chwili po zabiegach konserwacyjnych wykonanych w Pracowni Konserwacji Zabytków Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego – poinformował PAP dr Piotr Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Dodał, że zabiegi konserwacyjne, którym poddany był topór, polegały przede wszystkim na oczyszczeniu zabytku z tego wszystkiego, co się na nim zebrało przez lata, czyli rdzy, także ziemi, ale oczyszczeniu również różnego rodzaju wżerów. Konserwatorzy stosują przy tym różne metody fizykochemiczne.

– Podczas konserwacji wyszły pewne ciekawe rzeczy m.in. to, że topór miał asymetryczną część metalową, którą potem naprawiano. Nie wiadomo, kiedy to uszkodzenie powstało i z jakich powodów, czy była to fuszerka „producenta”, czy zniszczenia powstały w trakcie użytkowania – wyjaśnił Nowakowski.

Jak informował PAP wcześniej dr Nowakowski, na podstawie typologii broni prof. Mariana Głoska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, broń datowana jest na XIV /XV wiek. Pozwala to przypuszczać, że topór mógł być użyty podczas bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku.

– Aby mieć całkowitą pewność czy był użyty w bitwie, to musielibyśmy znaleźć ten topór wbity w czaszkę rycerza. Po konserwacji też nie da się ze stuprocentową pewnością o tym przesądzić, da się natomiast ustalić chronologię, możemy określić sposób wykonania, wychwycić uszkodzenia – podkreślił dr Nowakowski.

Dodał, że żelazny topór znaleziony pod Grunwaldem jest egzemplarzem charakterystycznym; nie jest to topór ciesielski czy drwalski, ani też katowski czy rzeźniczy, ale topór bojowy.

– W czasach, kiedy rozgrywana była bitwa pod Grunwaldem topory były bronią powszechną. Były łatwo dostępne, tanie i skuteczne – znakomicie sprawdzały się w boju. Topór było łatwiej pozyskać u miejscowego kowala niż miecz, dlatego używali go w boju rycerze niezależnie od tego, po której stronie walczyli – podkreślił dr Nowakowski. Toporów używali zarówno Krzyżacy, jak i rycerze wojsk sprzymierzonych.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Zdjęcia topora można obejrzeć na profilu Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,83 na 6)
Loading...