Kilkadziesiąt kurhanów odkryto w okolicy Bytowa

Blisko 30 kopców ziemnych z okresu wczesnego średniowiecza, które najprawdopodobniej były grobowcami, odkryli archeolodzy w miejscowości Jabłończ Wielki na Kaszubach.

kurhan

Kopiec z reliktami drewnianej konstrukcji. Fot. P. Szczepanik

– Wszystkie odkryte kurhany pokryte były płaszczami kamiennymi. Konstrukcje zachowały się różnie – niektóre już tylko nieznacznie wystawały ponad poziom otaczającego terenu – relacjonuje Kamil Kajkowski z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, który prowadził badania wspólnie z Piotrem Szczepanikiem z Instytutu Archeologii UMK.

Archeolodzy postanowili przeprowadzić wykopaliska w obrębie trzech kopców o odmiennej formie i wielkości. Pierwszy z nich w przeszłości otaczała najprawdopodobniej drewniana konstrukcja – archeolodzy odkryli pozostałości po niej w postaci próchnicy i spalenizny.

– Sądzę, iż relikty te należy wiązać z potrzebą wzmocnienia czy stabilizacji płaszcza kamiennego. Nie wykluczam jednak możliwości, że mogły być wzniesione bezpośrednio na nasypie – mówi Kajkowski.

Drugi z badanych kopców był najwyższy i najlepiej zachowany ze znajdujących się na stanowisku – jego wysokość sięga nadal 1 m. Nasyp ziemny wzmocniony był trzema kolejnymi poziomami bruku kamiennego. Kurhan otoczony był rowem. W obrębie konstrukcji archeolodzy natrafili na węgle drzewne i spaleniznę.

– Według mnie miejsce ich zalegania wskazuje na możliwość interpretowana ich jako reliktów grobu ciałopalnego lub jakichś działań obrzędowych, które odbyły się niegdyś na powierzchni kopca – uważa Kajkowski.

Niestety, naukowcy nie są w stanie dokładnie określić wieku konstrukcji, gdyż w czasie wykopalisk nie natrafili na zabytki – jedynym był tylko nóż, ale po konserwacji okazało się, że pochodzi on z czasów nowożytnych. Wykopaliska, które prowadzono latem, odbyły się na ograniczoną skalę, dlatego nie udało się odkryć, chociażby, pochówków.

Jednak zdaniem archeologów forma cmentarzyska i jego usytuowanie są podobne do znanego już wcześniej miejsca położonego również nieopodal miejscowości Jabłończ Wielki. Tam badania wykopaliskowe jednoznacznie pozwoliły na określenie wieku użytkowania nekropolii na wczesne średniowiecze. Zdaniem Kamila Kajkowskiego jest bardzo prawdopodobne, że w rzeczywistości było to jedno cmentarzysko. Nekropolę użytkowały społeczności, które niedługo potem uległy stopniowej chrystianizacji i zastąpiły dawne zwyczaje pogrzebowe – ciałopalenie, inhumacją na płaskich cmentarzyskach.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...