28 zakopanych rydwanów

Wyjątkowe starożytne cmentarzysko znaleźli chińscy archeolodzy w mieście Zaoyang (prowincja Hubei w środkowych Chinach).

Badacze z uniwersytetu w Pekinie odkryli aż 30 grobowców z Okresu Wiosen i Jesieni (lata 770-476 p.n.e.), ale to nie one okazały się najciekawszym elementem tego cmentarzyska. Obok grobowców uczeni natrafili na jamę długości 33 m i szerokości 4 m, w której zakopano co najmniej 28 rydwanów. W drugiej jamie badacze znaleźli natomiast szkielety 49 par koni.

Rydwany i konie były gęsto ułożone. – Wiele kół rydwanów zdemontowano, a części wozów układano jedna na drugiej – opowiadał chińskiej telewizji CCTV prof. Liu Xu. Badacze ustalili także, że konie były martwe już w chwili składania w jamie.

W ocenie badaczy wielka liczba rydwanów i koni miała podkreślać wysoki status pochowanych obok ludzi oraz siłę państwa.

– Więcej rydwanów oznaczało, że kraj był potężny. We współczesnych słowach, rydwany reprezentowały najnowocześniejsze produkty. Mogli je posiadać tylko ludzie z raczej wysoką rangą – tłumaczył Liu.

Jak dotąd chińscy archeolodzy wydobyli 400 zabytków z brązu, ceramiki i innych surowców. Wśród nich jest wiele pięknie zdobionych części rydwanów.

Do najciekawszych znalezisk należą jedne z najstarszych kiedykolwiek odkrytych chińskich instrumentów muzycznych. Jeden z nich to se, czyli rodzaj cytry o 25 strunach. Niestety zabytek jest złamany. Drugi to mający 4,7 m długości bianzhong – rama z dzwonami różnej wielkości.

W Okresie Wiosen i Jesieni Chiny były rozbite na wiele w dużym stopniu niezależnych państw. Tereny prowincji Hubei wchodziły w skład państwa Chu, które powstało w ostatnich latach VIII w. p.n.e. Badacze podejrzewają, że w grobowcach spoczywają członkowie elit tego państwa.

Na podstawie International Business Times

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: