Bardzo rzadki starożytny metal

Według Platona orichalcum wydobywano na Atlantydzie. Niedawno sztabki wykonane najpewniej właśnie z tego metalu nurkowie znaleźli blisko brzegów Sycylii.

39 sztabek z rzadkiego metalu leżało w piasku około 300 metrów od wybrzeży starożytnego greckiego miasta Gela w południowej Sycylii. Znajdowały się zaledwie 3 m pod wodą.

– Wrak pochodzi z I połowy VI w. – powiedział serwisowi Discovery News superintendent sycylijskiego urzędu morskiego Sebastiano Tusa. Statek najpewniej płynął do Geli z Grecji albo Azji Mniejszej.

Wedle Tusy niczego podobnego dotąd nie znaleziono. Orichalcum było znane z kilku ozdobnych przedmiotów i wzmianek antycznych pisarzy. Najsłynniejsza z nich była dziełem Platona, który pisał, że metal ten wydobywano na Atlantydzie i wartością ustępował on jedynie złotu. Badacze uważali jednak, że był to po prostu stop podobny do mosiądzu (połączenie miedzi i cynku).

Wydobyte z dna morza sztabki uznano za orichalcum, gdyż badania chemiczne ujawniły, że mają 75-80 proc. miedzi, 15-20 proc. cynku i niewielkie ilości niklu, ołowiu i żelaza.

Na podstawie Discovery News

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,73 na 6)
Loading...