Grobowiec nieznanej królowej

Miejsce pochówku egipskiej królowej Chentkaus III znaleźli czescy archeolodzy na cmentarzysku w Abusir.

Abusir

Królewskie piramidy w Abusir. Fot. Axel Seedorff, Creative Commons

Jak dotąd egiptolodzy nic nie wiedzieli o istnieniu tej postaci. Na szczęście jej imię widniało na ścianach grobowca wraz z tytułami wskazującymi, że była żona i matką króla. To pozwala badaczom trochę uzupełnić naszą wiedzę o V dynastii.

Pochówek Chentkaus znajduje się obok kompleksu grobowego króla Neferefre, który panował około 4450 lat temu. Dlatego właśnie w nim czescy badacze, których pracami kieruje dr Miroslav Barta z Uniwersytetu Karola w Pradze, upatrują małżonka nieznanej dotąd królowej.

Grób kobiety składa się z mastaby z kaplicą oraz podziemnej komory, do której prowadzi szyb. W grobowcu znaleziono pozostałości darów w postaci 23 naczyń wapiennych oraz 4 narzędzi z miedzi. Wśród znalezisk była również pieczęć króla Niuserre, co wskazuje, że kobieta zmarła już za jego panowania. Synem kobiety był prawdopodobnie panujący dość krótko Menkauhor.

W położonym 25 km na południe od Kairu Abusir znajduje się siedem królewskich kompleksów grobowych z piramidami, z których pięć egiptolodzy przypisują władcom z V dynastii (ok. 2504-2347 p.n.e.). Nekropolę uzupełniają liczne pochówki możnych z różnych okresów.

Na podstawie BBC oraz Luxor Times Magazine (oba źródła mają ten sam zestaw zdjęć).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,93 na 6)
Loading...