Skarb anglosaskich monet

Ołowiany pojemnik kryjący 5251 srebrnych monet sprzed tysiąca lat znalazł poszukiwacz skarbów w okolicach Padbury w hrabstwie Buckinghamshire (środkowa Anglia).

skarb2

Monety w ołowianym pojemniku. Fot. Weekend Wanderers Detecting Club

Do odkrycia doszło 21 grudnia 2014 r. podczas wyprawy członków Weekend Wanderers Detecting Club i jest to najwspanialsze znalezisko w 25-letniej historii tego klubu. Na ukryty 60 cm pod powierzchnią ziemi ołowiany pojemnik natrafił Paul Coleman.

Na oczyszczonych dotąd kilkuset monetach są portrety Ethelreda II Bezradnego oraz Kanuta Wielkiego. Pierwszy był królem Anglii w latach 978-1016 (z krótką przerwą), a drugi w latach 1016-1035. Jest jednak możliwe, że wśród nieoczyszczonych monet są jeszcze starsze lub młodsze numizmaty. Ich badaniami i konserwacją zajmują się obecnie specjaliści z British Museum.

skarb

Fot. Weekend Wanderers Detecting Club

Odkrywcy podkreślają, że monety są w doskonałym stanie. Możliwe, że nigdy nawet nie były w obiegu. Specjaliści będą próbowali zweryfikować, czy pochodzą one z mennicy działającej w XI w. w Buckingham, które znajduje się niewiele ponad 20 km od miejsca ukrycia monet.

Na razie nie ma oficjalnej wyceny skarbu. Może on być jednak wart nawet milion funtów, gdyż pojedyncze takie monety rzadko kosztują mniej niż 200 funtów. W razie wykupienia skarbu przez państwo pieniądze trafią po połowie do znalazcy i właściciela ziemi.

Na podstawie BBC i Daily Mail. Wiele zdjęć jest na stronie Weekend Wanderers Detecting Club.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: ,