Grobowiec królewskiej małżonki

Miejsce pochówku królewskiej małżonki oraz statuetki będące ofiarą dla bogów znaleźli w Luksorze francuscy archeolodzy.

Ramesseum

Ruiny Ramesseum, wśród których krył się grobowiec Karomamy. Fot. Steve F.E. Cameron, Creative Commons

Do pierwszego odkrycia doszło podczas prac w ruinach Ramesseum na zachodnim brzegu Nilu. Archeolodzy natrafili tam przypadkiem na szyb głębokości 5 m, na którego końcu znajdowała się zamknięta kamiennymi drzwiami komora grobowa. We wnętrzu archeolodzy znaleźli 20 figurek uszebti należących do królewskiej małżonki o imieniu Karomama oraz pozostałości ofiar.

Jak dotąd nasza wiedza o tej królowej była bardzo skromna. Przed odkryciem grobowca znanych było niewiele zabytków związanych z tą postacią. Zbiór ten tworzy 12 figurek uszebti, dwie urny kanopskie i piękny brązowy posąg ze złoceniami, który znajduje się w zbiorach Luwru. Francuscy muzealnicy datują go na około 850 r. p.n.e., czyli czasy XXII dynastii.

Na razie jednak nie wiadomo, czyją małżonką była Karomama. Archeolodzy liczą, że dalsze badania grobowca pozwolą ustalić tożsamość tego władcy.

Do drugiego odkrycia doszło na wschodnim brzegu Nilu, na terenie wspaniałej świątyni w Karnaku. Badacze natrafili tam na trzy brązowe statuetki oraz garnek z niebieskim klejem. W ocenie ekspertów są to dary złożone bogom.

Dwa posążki przedstawiają siedzącego boga Ozyrysa w peruce i podwójnej koronie Egiptu. Trzeci ukazuje niezidentyfikowanego na razie boga. Jego imię uda się prawdopodobnie poznać po oczyszczeniu zabytku.

Na podstawie Ahram Online (dali zdjęcia).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...