Budowali metro, znaleźli starożytną farmę

Pozostałości farmy, które znajdują się 20 m pod powierzchnią ziemi, znaleźli archeolodzy niedaleko Bazyliki św. Jana na Lateranie w centrum Rzymu.

Odkrycie jest związane z opóźnioną już o wiele lat budową linii C rzymskiego metra. Jedna z jej stacji ma się znajdować właśnie niedaleko bazyliki i łączyć nową nitkę metra z linią A.

Gdy lata temu planowano linię C, jej stacje w centrum Rzymu starano się tak rozlokować, aby ominąć miejsca z licznymi zabytkami. Jednak w Rzymie nie jest to łatwe zadanie i już podczas wstępnych etapów realizacji inwestycji władze musiały zrezygnować z jednej stacji w centrum miasta, gdyż archeolodzy natrafili na zbyt liczne pozostałości antycznej zabudowy. Od lat pod znakiem zapytania stoi los kolejnych kilku stacji. Na razie wiadomo, że nie powstaną przed 2020 r. W tym czasie linia powinna dotrzeć do okolic Koloseum i forów cesarskich, a więc obszaru, gdzie zaczynają się prawdziwe kłopoty.

Jednak bogata przeszłość Rzymu powoduje, że nawet w mniej problematycznych miejscach archeolodzy natrafiają na liczne zabytki. Tak właśnie stało się podczas prac przy Bazylice św. Jana.

Głęboko pod ziemią kryły się świetnie zachowane pozostałości farmy, która powstała w III w. p.n.e. Najbardziej imponującym jej elementem jest duży zbiornik na wodę zbudowany w I w. n.e. Jego odkryta część ma 34,5 m na 69 m i mogła pomieścić około 4 mln l wody. Ściany obiektu były otynkowane gipsem,

To największy zbiornik odkryty dotąd na terenie Rzymu. Był on częścią systemu irygacyjnego farmy. Miał też prawdopodobnie przyjmować wodę podczas wylewów pobliskiej rzeki. System irygacyjny tworzyły liczne kanały, do których budowy wykorzystywano m.in. dachówki oraz amfory z rozbitym dnem. Archeolodzy znaleźli także miejsca, w których były niegdyś umieszczone koła wodne.

Wśród znalezisk znalazły się też antyczne widły, pozostałości wiklinowych koszy, dobrze zachowane drewniane deski, a także skórzane elementy pochodzące prawdopodobnie z butów i rękawic robotników. Archeolodzy znaleźli także ślady po sadzie brzoskwiniowym. Była to wówczas całkowita nowinka w Italii.

Farmę wraz ze zbiornikiem zburzono i zasypano pod koniec I w. n.e. Prawdopodobnie cześć znalezisk będzie wkomponowana w budowaną stację. Reszta trafi do muzeum.

Bogatą galerię zdjęć i rekonstrukcji farmy oraz filmik znajdziecie na stronach włoskiego dziennika La Repubblica. Warto obejrzeć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,86 na 6)
Loading...
Tags: