To Ryszard III na 99,999 proc.

Szkielet znaleziony dwa lata temu w centrum Leicester niewątpliwie należy do króla Ryszarda III. Do takiego wniosku doszedł międzynarodowy zespół naukowców, który przeprowadził badania genealogiczne, genetyczne i statystyczne.

Ryszard III

Badania genetyczne sugerują, że to jest najwierniejszy portret Ryszarda III

Król Anglii Ryszard III zginął w 1485 r. w bitwie pod Bosworth, która była ostatnim starciem trwającej 30 lat wielkiej wojny domowej znanej jako Wojna Dwóch Róż. Przez całe stulecia nie było jednak wiadomo, gdzie znajdują się jego szczątki. Pierwsza oficjalna prezentacja dokonanego w Leicester odkrycia miała miejsce w lutym ubiegłego roku. Już wówczas badacze mieli wiele argumentów za identyfikowaniem znalezionego w prostym grobie zmasakrowanego szkieletu z Ryszardem III. Jednak szczegółowe analizy nie były wówczas zakończone i pewne wątpliwości pozostawały.

Wczoraj w „Nature Communictations” ukazały się wyniki prac zespołu genetyków i genealogów, którymi kierowała genetyk dr Turi King z University of Leicester.

Naukowcy pobrali DNA ze szkieletu i od zidentyfikowanych przez genealogów żyjących krewnych Ryszarda III i analizowali kilka genetycznych markerów, w tym kompletne DNA mitochondrialne przekazywane w linii żeńskiej oraz markery chromosomu Y, który jest przekazywany w linii męskiej.

Analizy pokazały, że zmasakrowany mężczyzna z Leicester oraz współcześni krewni władcy w linii żeńskiej – Michael Ibsen i Wendy Duldig – mają to same DNA mitochondrialne. W przypadku jednego z krewnych króla zgodność była całkowita, a w drugim przypadku różnica ograniczała się do zaledwie jednej pary zasad, a tych jest w mtDNA ponad 16,5 tys.

Naukowcy próbowali też znaleźć inne osoby z tym mtDNA, ale analiza baz z genomami ponad 26 tys. mieszkańców Europy nie przyniosła ani jednego trafienia. Jest to więc bardzo rzadka linia, co znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo przypadkowej zgodności.

Niestety, podobnego sukcesu naukowcy nie odnieśli w przypadku badań w linii męskiej. Markery chromosomu Y uzyskane ze szkieletu nie pasowały do markerów pobranych od pięciu współczesnych krewnych Ryszarda III w linii męskiej.

Szkielet Ryszarda III

Szczątki króla w grobie. Fot. University of Leicester

Badacze zapewniają jednak, że niepowodzenie analiz w linii męskiej nie ma wielkiego znaczenia dla identyfikacji szczątków. W przypadku tak wielu pokoleń jest bowiem duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej raz prawdziwym ojcem był ktoś inny, niż oficjalny ojciec i dlatego dane genealogiczne nie muszą pokrywać się z genetyką.

Badacze przeprowadzili także analizy statystyczne zgromadzonych dowodów genetycznych i niegenetycznych, a więc obejmujących np. datowanie radiowęglowe szkieletu, wiek zmarłego, itp. Wykazały one, że szkielet odkryty w Leicester należy do króla Ryszarda III na 99,999 proc. nawet w przypadku konserwatywnych założeń.

Genetycy ustalili także, że król prawie na pewno miał niebieskie oczy i prawdopodobnie był blondynem, przynajmniej w dzieciństwie. W oparciu o te dane naukowcy uznali, że najwierniejszym portretem władcy – przynajmniej jeśli chodzi o oczy i włosy – jest obraz z około 1520 r., który znajduje się w zbiorach Society of Antiquaries. Jest on najpewniej kopią zaginionego oryginału i należy do najstarszych znanych portretów władcy.

Następnym krokiem badaczy będzie zsekwencjonowanie kompletnego genomu Ryszarda III

Turi E. King, Gloria Gonzalez Fortes, Patricia Balaresque, Mark G. Thomas, David Balding, Pierpaolo Maisano Delser, Rita Neumann, Walther Parson, Michael Knapp, Susan Walsh, Laure Tonasso, John Holt, Manfred Kayser, Jo Appleby, Peter Forster, David Ekserdjian, Michael Hofreiter & Kevin Schürer, Identification of the remains of King Richard III, Nature Communications 5, Article number: 5631 doi:10.1038/ncomms6631

Materiały prasowe University of Leicester

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Ryszardzie III, to polecam teksty poświęcone innym badaniom nad szkieletem władcy: 11 ran króla Ryszarda oraz Chemia króla Ryszarda (subskrypcja)

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...