Mumia z klejnotami

Szczątki kobiety pochowanej wraz ze złotą i srebrną biżuterią znaleźli hiszpańscy archeolodzy podczas wykopalisk w południowym Egipcie.

Do odkrycia doszło na nekropoli położonej pod świątynią grobową faraona Totmesa III, która znajduje się naprzeciwko Szeich Abd el-Gurna na zachodnim brzegu Nilu w Luksorze (starożytne Teby).

Hiszpańscy archeolodzy oczyszczali kilka grobowców, które obrabowano już w starożytności, gdy natrafili na pozostałości katastrofy budowlanej. W jednym z grobowców zawaliła się część stropu i zmiażdżyła drewniany sarkofag.

Wśród gruzów i pokruszonych kości badacze znaleźli cenne ozdoby. Mająca ponad 30 lat kobieta miała na sobie naszyjnik z kamieni półszlachetnych i złoty pektorał o wadze ponad 20 g. Dodatkowo na jej ramionach znajdowały się dwa złota naramienniki, a jej kostki zdobiły dwie srebrne bransolety.

W ocenie archeologów biżuteria zachowała się do naszych czasów właśnie dzięki zawaleniu się stropu. Rabusie spustoszyli pozostałe pochówki, ale zignorowali rumowisko. Wszystkie zabytki poza bransoletkami zachowały się w doskonałym stanie.

Wedle wstępnych datowań mumia pochodzi z czasów Średniego Państwa (2137-1781 p.n.e.). W ocenie Myriam Seco, która kieruje projektem badań świątyni Totmesa III, odkrycie pokazuje, że znajdująca się pod budowlą nekropola była przeznaczona dla elit.

Na podstawie Discovery News (dali dwa zdjęcia).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: , ,