Ślady prehistorycznych rybaków

Duńscy archeolodzy znaleźli podczas wykopalisk na wyspie Lolland odciski stóp, które 5000 lat temu pozostawili w piasku rybacy.

Lolland 1

Fot. Museum Lolland-Falster

Do nietypowego odkrycia doszło podczas badań związanych z budową tunelu, który ma połączyć Lolland z niemiecką wyspą Fehmarn. Archeolodzy eksplorowali obszar, który przez długi czas był zalewaną przez wodę płycizną pełną strumieni i zatok.

Podczas prac natrafili na pozostałości wbitych w plażę pali, do których prehistoryczni rybacy mocowali rozciągnięte sieci, tworząc w ten sposób pułapkę na ryby. W pewnym miejscu badacze dostrzegli w ziemi plamy dokładnie pasujące do ludzkich stóp.

Lolland 2

Fot. Museum Lolland-Falster

Badania wykazały, że zostawiły je co najmniej dwie osoby. Archeolodzy podejrzewają, że byli to rybacy, którzy przyszli ratować sieci przed sztormem. Ślady, które zostawili w mulistym dnie szybko bowiem wypełnił niesiony przez wodę piasek, pozostawiając wyróżniające się barwą ślady.

Dotychczasowe prace pokazały, że ludzie regularnie naprawiali stawiane w tym miejscu konstrukcje do rozpinania sieci, a czasami przesuwali je w inne miejsca zależnie od zmian prądów i wybrzeża.

Lolland 3

Fot. Museum Lolland-Falster

– Znalezienie odcisków stóp dawnych ludzi jest naprawdę wyjątkowe. Zazwyczaj znajdujemy po nich śmieci w postaci narzędzi i ceramiki, ale tutaj natrafiliśmy na kompletnie inny typ śladów przeszłości. O ile się nie mylę, to jeszcze nigdy w dziejach archeologii epoki kamienia w Danii nie natrafiliśmy na odciski ludzkich stóp – opowiada Terje Stafseth, archeolog z Muzeum Lolland-Falster, które prowadzi wykopaliska.

Archeolodzy nie zakończyli jeszcze prac i liczą, że uda im się odsłonić więcej śladów.

Na podstawie komunikatu Muzeum Lolland-Falster.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,79 na 6)
Loading...
Tags: ,