Nietknięty grobowiec z Werginy

Pozłacane przedmioty znaleziono w nieobrabowanym grobowcu odkrytym w Werginie. Wedle wstępnych ocen pochówek pochodzi z czasów panowania Aleksandra Wielkiego.

O odkryciu poinformowała archeolog Angeliki Kottaridi kierująca wykopaliskami prowadzonymi na nekropoli w Werginie, którą badacze identyfikują z Ajgaj, dawną stolicą Macedonii. Odkryto tam m.in. grobowiec przypisywany Filipowi II, który przekształcił Macedonię w najsilniejsze państwo w regionie i był ojcem Aleksandra Wielkiego.

Pochówek odkryty przez Kottaridi jest dużo skromniejszy od odkopywanego w ostatnich miesiącach imponującego grobowca w Amfipolis, ale do jego wnętrza nie dobrali się rabusie. Dzięki temu badaczka znalazła pozłacane brązowe naczynie do mieszania wina i wody, a także pozłacany brązowy wieniec i wiele innych pozostałości pochówku, w tym nawet kawałki drewna z łoża, na którym spoczywał zmarły.

Według badaczki znalezisko jest bardzo miłą niespodzianką, gdyż nietknięte groby są tam wielką rzadkością. Nekropolę ograbili bowiem już w 276 r. p.n.e. celtyccy najemnicy z armii króla Epiru Pyrrusa.

Zdjęcie pozłacanego naczynia z pięknymi zdobieniami Kottaridi opublikowała na Facebooku. O odkryciu poinformował serwis Greekreporter.com.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,80 na 6)
Loading...