Amfipolis: znaleźli grób i kości!

Po wielu tygodniach prac we wnętrzu monumentalnego grobowca w Amfipolis archeolodzy dotarli do pochówku. Znaleźli w nim rozrzucone ludzkie kości.

Amfipolis 92

Grób ma 2,35 m długości i 0,54 m szerokości. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

O znalezisku poinformowało dzisiaj Greckie Ministerstwo Kultury. Obłożony kamiennymi płytami grób znajdował się 1,6 m pod podłogą ostatniej komory. Badacze znaleźli pozostałości drewnianej trumny w postaci żelaznych i miedzianych gwoździ oraz fragmenty dekoracji z kości i szkła.

Amfipolis 91

Rysunek trzeciej komory z grobem. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

W grobie i poza nim znajdowały się rozrzucone ludzkie kości, jednak badacze nie podali na ich temat żadnych szczegółów. Więcej dowiemy się prawdopodobnie dopiero po badaniach antropologicznych. Planowane są także analizy genetyczne.

Amfipolis 94

Znalezione w pochówku elementy z kości i szkła, które prawdopodobnie zdobiły trumnę. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Wciąż nie wiadomo do kogo należał ten grobowiec. Pewne jest za to, że jest to najbardziej monumentalne miejsce pochówku, jakie dotąd odkryto na terenach starożytnej Macedonii, znalezione w nim dzieła sztuki są bardzo wysokiej klasy, a ilość zużytego marmuru przewyższa wszystkie inne macedońskie grobowce. Nie ma więc wątpliwości, że tę niezwykle kosztowną budowlę postawiono dla kogoś bardzo ważnego w ostatnich dekadach IV w. p.n.e. Wśród przewijających się dotąd propozycji pojawiały się matka bądź żona Aleksandra Wielkiego, jego admirał Nearchos, a także sam Aleksander, którego co prawda pochowano w Aleksandrii w Egipcie, ale grobowiec mógł być zbudowany z myślą o nim i dopiero potem wykorzystany dla kogoś innego. Miejmy nadzieję, że część wątpliwości rozwieją badania antropologiczne szkieletu i analiza znalezionych zabytków.

Amfipolis 93

Grób po zakończeniu jego eksploracji. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Gorąco polecam też wcześniejsze fotorelacje z odkopywania grobowca, w których można obejrzeć znalezione w ich trakcie rzeźby sfinksów, kariatyd i wielka mozaikę przedstawiającą porwanie Persefony.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 22, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...