Amfipolis: co się kryje pod podłogą?

Najgłośniejsze wykopaliska ostatnich lat właśnie weszły w nową fazę. Po usunięciu całej ziemi z trzech odkrytych dotąd pomieszczeń okazało się, że dalsza część grobowca znajduje się prawdopodobnie niżej.

Amfipolis 81

Marmurowe drzwi leżące w zagadkowej jamie pod podłogą. Fot.

Podczas eksploracji ostatniego z odkrytych dotąd pomieszczeń badacze zorientowali się, że pod wapiennymi blokami tworzącymi jego podłogę znajduje się zasypana przestrzeń o wymiarach 4 m na 2,1 m i nieznanej jak na razie głębokości. Jak poinformowało Greckie Ministerstwo Kultury, archeolodzy rozpoczęli jej odkopywanie i wówczas natrafili na brakujące drugie skrzydło znalezionych wcześniej marmurowych drzwi, które ważyły łącznie 1,5 t.

Do wczoraj archeolodzy zeszli 1,4 m poniżej poziomu podłogi i na razie nie wiedzą, jak głęboko będą musieli jeszcze kopać. Trudno więc powiedzieć, czy jest to już właściwa komora grobowa, czy też szyb prowadzący do niższej kondygnacji grobowca.

W ostatnich dniach niektórzy eksperci zaczęli podejrzewać, że odkryte dotąd pomieszczenia to już cały grobowiec, a jego zawartość została zrabowana, albo też nikogo w nim nie pochowano. Mógł to być bowiem planowany pochówek Aleksandra Macedońskiego, którego ciało jednak nigdy z Babilonii do Macedonii nie dotarło uprowadzone po drodze przez rządzącego w Egipcie Ptolemeusza – jednego z wodzów macedońskiego króla, założyciela dynastii, która przez blisko 300 lat panowała nad Nilem. Ostatecznie ciało Aleksandra spoczęło w grobowcu w egipskiej Aleksandrii, którego jak dotąd nie znaleziono.

KOMENTARZ

Najnowsze odkrycie nasunęło mi potencjalne wyjaśnienie zagadkowej dziury ziejącej w samym środku świetnie zachowanej mozaiki podłogowej zdobiącej wcześniejsze pomieszczenie. Możliwe, że rabusie, którzy w przeszłości dobrali się do grobowca, też szukali podziemnej części i myśleli, że jest skryta pod mozaiką. Czy mimo tej pomyłki udało im się dotrzeć do właściwego pochówku, dowiemy się w przyszłości. Nadzieję na to, że ponieśli porażkę, wciąż możemy mieć, gdyż archeolodzy nieraz natrafiali na pozostałości nieudanych prób rabunku dawnych grobowców. Oczywiście, zakładając, że jakiś pochówek w ogóle tam jest.

Amfipolis Persefona 1

Mozaika z grobowca w Amfipolis ukazująca porwanie Persefony. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Zobacz wcześniejsze fotorelacje z wykopalisk z Amfipolis

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 26, średnia ocen: 5,92 na 6)
Loading...
Tags: