Starożytny wrak z głębin

Ołtarz z greckimi inskrypcjami znaleźli nurkowie podczas eksploracji wraku leżącego na głębokości 120 m w pobliżu należących do Włoch Wysp Liparyjskich.

Panarea 1

Fot. Global Underwater Explorers

Wrak odkryli cztery lata temu w pobliżu wyspy Panarea amerykańscy badacze przeczesujący dno sonarem. Wedle dotychczasowych ustaleń była to jednostka transportowa o długości 15 m, która zatonęła najpewniej około 218-210 r. p.n.e. Na Morzu Śródziemnym toczyła się wówczas wielka wojna między Kartaginą i Rzymem.

Panarea 2

Fot. Global Underwater Explorers

Wrak jest bardzo kompletny w porównaniu z innymi starożytnymi znaleziskami z Morza Śródziemnego. Dzięki dużej głębokości, na której spoczęły szczątki statku, nie mieli do niego dostępu rabusie, a zabytki nie wplątywały się w rybackie sieci.

Panarea 3

Fot. Global Underwater Explorers

Parę tygodni temu włosko-amerykański zespół przeprowadził dokładne badania wraku nazwanego Panarea III. Kluczową rolę odegrali w nich doskonale wyszkoleni nurkowie techniczni z florydzkiej grupy Global Underwater Explorers, którzy potrafią zejść na większe głębokości niż wielu innych nurków.

Panarea 4

Fot. Global Underwater Explorers

Praca na takiej głębokości wymaga bowiem ogromnego doświadczenia, wiedzy i doskonałego sprzętu. Konieczne jest chociażby precyzyjne przygotowanie mieszanek, którymi oddychają nurkowie. Przy wraku mogą pracować tylko 30 minut, a potem muszą wynurzać się przez 4-5 godzin, aby uniknąć choroby dekompresyjnej. Mimo tych wszystkich problemów nurkowie są jednak dużo lepszym rozwiązaniem niż podwodne roboty, gdyż ręka człowieka jest sprawniejszym narzędziem do wydobywania cennych zabytków niż mechaniczny chwytak.

Panarea 8

Fot. Global Underwater Explorers

Najciekawszym zabytkiem wydobytym podczas tych prac jest mały ołtarz z greckimi napisami (na zdjęciu powyżej), który najpewniej był używany na pokładzie jednostki. Nurkowie znaleźli też i wysłali na powierzchnię za pomocą balonów kotwicę i kilkanaście ceramicznych wyrobów, w tym amfor, których stos leży na dnie od ponad 2000 lat.

Panarea 7

Fot. Global Underwater Explorers

Zdaniem specjalistów z Global Underwater Explorers nigdy dotąd nurkowie techniczni nie prowadzili badań archeologicznych na takiej głębokości.

Panarea 6

Fot. Global Underwater Explorers

Komunikat Global Underwater Explorers, depesza AP opublikowana przez Phys.org.

Panarea 5

Fot. Global Underwater Explorers

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...