Papież Franciszek: ewolucja natury nie jest przeciwna pojęciu stworzenia

– Ewolucja natury nie przeczy pojęciu stworzenia, ponieważ potrzebuje ona stworzenia bytów, które ewoluują – mówił w poniedziałek Franciszek na forum Papieskiej Akademii Nauk.

Franciszek

Papież Franciszek. Fot. Korea.net/Korean Culture and Information Service (Jeon Han), Creative Commons

Papież w podobnym tonie wypowiedział się też o teorii Wielkiego Wybuchu, który wedle fizyków dał początek światu. Zdaniem Franciszka teoria ta nie zaprzecza Bożej interwencji stwórczej, ona jej raczej wymaga.

Wizja Franciszka pokazuje Boga jako stworzyciela, który wyznacza prawa rozwoju natury, ale daje jej autonomię. – Gdy czytamy o stworzeniu w Księdze Rodzaju, istnieje ryzyko, że zaczniemy sobie wyobrażać Boga jako magika, który używając magicznej różdżki, może zrobić wszystko. To nie jest tak – tłumaczył papież.

W jego ocenie Bóg stworzył istoty ludzkie i pozwolił im rozwijać się zgodnie z wewnętrznym prawem, które dał każdej osobie, by mogła osiągnąć spełnienie.

Według komentatorów wypowiedzi papieża oznaczają ostateczne pogodzenie się Kościoła katolickiego z teorią ewolucji i rezygnację ze wspierania kreacjonizmu oraz koncepcji inteligentnego projektu. Temu ostatniemu miał sprzyjać poprzedni papież Benedykt XVI.

Więcej między innymi w The Independent i Gazecie Wyborczej

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 19, średnia ocen: 3,68 na 6)
Loading...
Tags: