Nowe wieści z Amfipolis (z filmikiem)

Sfinksy strzegące wejścia do wielkiego grobowca w Amfipolis odzyskają swoje skrzydła, które archeolodzy znaleźli w ostatnim z odkrytych dotąd pomieszczeń. Greckie Ministerstwo Kultury udostępniło też dzisiaj pierwszy film z wykopalisk.

Możemy na nim zobaczyć odsłanianie dużej i pięknej mozaiki przedstawiającej porwanie Persefony.

Amfipolis 72

Greckie ministerstwo zaprezentowało też dzisiaj zdjęcia skrzydeł, które należały do dwóch sfinksów stojących nad wejściem do grobowca. Fragmenty skrzydeł archeolodzy znaleźli w ostatnim z odkopanych dotąd pomieszczeń. Są one na tyle liczne, że pozwolą na całkowite odtworzenie tych elementów. Obecnie brakuje już tylko głowy drugiego sfinksa.

Amfipolis 71

Rysunkowa rekonstrukcja sfinksów uwzględniająca wszystkie odkryte dotąd elementy

Odkrycie w ostatnim pomieszczeniu głowy jednego ze sfinksów, należących do nich skrzydeł, a także elementów z dziury ziejącej w środku mozaiki pokazuje, że najpewniej zamknięcie wejścia murkami i zasypanie go ziemią nastąpiło w jakiś czas po zbudowaniu grobowca. W ocenie badaczy wiele wskazuje na to, że w przeszłości do grobowca dobrali się rabusie.

Amfipolis 74

Obecnie trwa planowanie kolejnych działań w grobowcu. Badacze wielką wagę przykładają do zabezpieczenia budowli i pracujących w jej wnętrzu ludzi.

Amfipolis 73

Zobacz wcześniejsze fotorelacje z wykopalisk z Amfipolis

Na podstawie komunikatów Greckiego Ministerstwa Kultury

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,93 na 6)
Loading...
Tags: