Działka pełna zabytków

Wykopaliska w Gdańsku przy ul. Długie Ogrody dostarczyły całej serii ciekawych znalezisk. Są wśród nich dawny wodociąg, latryny i ołowiana figurka damy z XVI w.

– Obecnie odkryliśmy pozostałości zabudowy z połowy XIX wieku, z widocznymi skrzydłami bocznymi dużego budynku oraz jego zaplecze, czyli murowane zabudowania gospodarcze. Jednak poniżej odkryliśmy drewniane konstrukcje, w tym cztery XVI- lub XVII-wieczne latryny, są też ściany budynków jeszcze wcześniejszych oraz fragment traktu komunikacyjnego z desek, możliwe że pochodzące nawet z XV wieku. To określimy dokładniej po badaniach dendrologicznych – powiedziała serwisowi Trójmiasto.pl Joanna Jarzęcka-Stąporek, której firma prowadzi badania.

Stanowisko znajduje się na działce należącej do firmy Vesta. Na razie nie wiadomo, co w tym miejscu powstanie. Pewne jest za to, że archeolodzy będą tam mieli jeszcze dużo pracy, bo warstwy kulturowe (a więc zawierające ślady działalności ludzi) mają najpewniej jeszcze metr grubości.

W średniowieczu był to podmokły teren. Pierwsze budowle pojawiły się tu w XIV w. z czym związane były prace mające na celu ustabilizowanie gruntu. Badacze znaleźli między innymi kilkanaście wkopanych beczek. Ciekawym znaleziskiem jest odcinek drewnianego wodociągu z XVIII wieku z ołowianą złączką.

Jak dotąd wykopaliska zaowocowały 200 zabytkowymi przedmiotami. Najciekawsze z nich to srebrny medalik z wizerunkiem św. Jana Ewangelisty, XVI-wieczna ołowiana figurka, na której widać dokładnie strój damy, przywieszany do pasa klucz. Nie brak także monet, z których najstarszą wybito w 1509 roku. Oprócz tego badacze wydobyli wiele przedmiotów metalowych oraz fragmentów ceramiki i szkła.

Na podstawie tekstu w serwisie Trójmiasto.pl. Galeria zdjęć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,42 na 6)
Loading...