Garncarze z Selinuntu

Największy warsztat ceramiczny greckiego świata odkryli niemieccy archeolodzy podczas wykopalisk w Selinuncie na Sycylii.

Selinunt 1

Ruiny świątyń na akropolu w Selinuncie. Fot. Franck Manogil, Creative Commons

Archeolodzy z Universität Bonn od kilku lat badają pozostałości rozległej dzielnicy rzemieślniczej starożytnego Selinuntu. Znajdowała się ona nad rzeką Cottone, w obrębie miejskich murów, ale władze zadbały o to, by nie zagrażała reszcie miasta. Była oddzielona od dzielnic mieszkalnych niezabudowanym obszarem, co chroniło mieszkańców przed niebezpieczeństwem pożaru, zapachem i hałasem.

Dzielnica była ogromnym centrum produkcji ceramicznej. Znajdowało się w niej około 80 pieców. – Najokazalszy z nich ma ponad 5 m średnicy, co czyni go największym ceramicznym piecem kiedykolwiek odkrytym w greckim mieście – powiedział Discovery News Martin Bentz z Universität Bonn.

W trakcie badań Niemcy odkryli także największy warsztat ceramiczny greckiego świata o powierzchni ponad 360 m kw. Miał on dwie duże strefy do wypalania ceramiki i centralny dziedziniec, na którym suszono gliniane naczynia przed ich wypalaniem. W części położonej najbliżej miasta był zaś sklep, w którym oferowano gotowe już produkty.

Selinunt 2

Częściowo zrekonstruowana świątynia E położona poza murami miasta. Fot. Evan Erickson

Początek produkcji ceramiki w tej dzielnicy badacze datują na około 550 r. p.n.e. Produkowano wówczas głównie małe terakotowe figurki. W połowie V w. p.n.e. zbudowano wielkie instalacje, co zapoczątkowało masową produkcję dachówek i przeróżnych waz

Odkryty warsztat został zniszczony w 409 r. p.n.e., kiedy miasto zdobyli Kartagińczycy. Świadczy o tym gruba warstwa popiołu, którą udało się dobrze wydatować dzięki znalezionym monetom. Zakładu już nie odbudowano, a jedynym śladem aktywności w dzielnicy rzemieślniczej, na jaki jak dotąd natrafili archeolodzy, była odbudowa ulic.

Położony w zachodniej Sycylii Selinunt był grecką kolonią założoną w drugiej połowie VII w. p.n.e. przez przybyszów z Megary Hyblai – niewielkiej kolonii we wschodniej Sycylii. Miasto słynęło między innymi z licznych świątyń, których ruiny robią po dziś dzień wielkie wrażenie. Szacuje się, że przed oblężeniem z 409 r. p.n.e. żyło w nim 15-30 tys. ludzi. Wedle starożytnych źródeł Kartagińczycy wymordowali 16 tys. mieszkańców, a 5 tys. wzięli do niewoli. Tylko nielicznym udało się uciec.

Grecy wrócili potem do Selinuntu, ale miasto pozostawało pod kartagińską kontrolą. Był to już wówczas mniejszy i biedniejszy ośrodek. Około 250 r. p.n.e, podczas pierwszej wojny punickiej, cofający się przed Rzymianami Kartagińczycy wywieźli całą ludność, a miasto zniszczyli. Do naszych czasów pozostały jedynie rozległe ruiny.

Komunikat Universität Bonn

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 4,88 na 6)
Loading...