Nowe znaleziska ze słynnego wraku z Antykithiry

– To Titanic świata antycznego – mówi Brendan Foley z Woods Hole Oceanographic Institution. Naukowcy wrócili na wrak, z którego ponad sto lat temu wydobyto najbardziej niezwykły starożytny zabytek – mechanizm z Antykithiry.

Antykithira 1

Nurek i prawie nietknięty dzbanek sprzed blisko 2100 lat. Fot. Brett Seymour, Copyright: Return to Antikythera 2014

Leżące na dnie morza niedaleko niewielkiej wysepki Antykithiry pozostałości antycznego statku i jego ładunku odkrył krótko przed Wielkanocą 1900 r. Ilias Lykopantis, nurek zajmujący się wyławianiem gąbek. W ciągu kolejnych miesięcy nurkowie wydobyli z niego ponad 370 zabytków. Były wśród nich gliniane i brązowe naczynia (talerze, kubki, wazy i amfory), monety, biżuteria, elementy statku, a także liczne rzeźby z brązu i marmuru. Największą sławę zdobyły sobie jednak skorodowane bryły brązu. Wiele lat po wydobyciu okazało się, że są one elementami zaskakująco zaawansowanego zegara astronomicznego, który wyprzedzał inne znane porównywalne konstrukcje o grubo ponad 1000 lat.

W tym roku na wyspę Antykithira przybył międzynarodowy zespół archeologów i nurków. By móc skutecznie badać leżące 50 m pod wodą i głębiej zabytki, ekspedycja nazwana „Return to Antikythera”, zgromadziła najnowocześniejszy dostępny sprzęt. Nie brak więc robota podwodnego i bardzo wydajnych aparatów oddechowych o zamkniętym obiegu pozwalających nurkom przebywać pod wodą przez trzy godziny. Do pracy na największych głębokościach służy zaś egzokombinezon. Tegoroczne badania trwały od połowy września i zakończyły się w tym tygodniu.

Antykithira 2

Wielka brązowa włócznia. Fot. Brett Seymour, Copyright: Return to Antikythera 2014

Badania ujawniły, że zabytki są rozrzucone na dużo większym obszarze, niż ten przeszukany ponad sto lat temu przez poławiaczy gąbek. Naukowcy szacują, że zatopiony statek był dużą jednostką o długości sięgającej nawet 50 m. – Dowody wskazują, że jest to największy starożytny wrak kiedykolwiek odkryty. To Titanic świata antycznego – mówi Foley

Na dnie morza badacze znaleźli ołowiane kotwice, a także będące częścią takielunku brązowe pierścienie, przy których wciąż były fragmenty drewna. Nurkowie wydobyli też piękny i prawie nietknięty dzbanek, a także część zdobionej nogi łóżka. Największe wrażenie robi brązowa włócznia długości dwóch metrów, która była przysypana cienką warstwą piasku. Była zbyt duża i ciężka, aby służyć jako broń, dlatego naukowcy są przekonani, że należała do dużego posągu przedstawiającego wojownika albo boginię Atenę. Wśród zabytków znalezionych w 1901 były cztery wielkie marmurowe konie. Niewykluczone więc, że na statku przewożono posąg wojownika w rydwanie zaprzężonym w cztery konie.

Antykithira 3

Nurek w egzokombinezonie. Fot. Brett Seymour, Copyright: Return to Antikythera 2014

Wrak pochodzi z około 70-60 r. p.n.e. Liczne dzieła sztuki pozwalają przypuszczać, że przewoził luksusowe towary albo łupy z wybrzeży Azji Mniejszej do Rzymu. Koło leżącej miedzy Peloponezem i Kretą Antykithiry przebiegał jeden z popularniejszych szlaków morskich. Statek najprawdopodobniej zatonął, gdy sztorm pchnął go na skały.

W oparciu o wyniki tegorocznych poszukiwań naukowcy są przekonani, że pod piaskiem znajduje się jeszcze wiele pozostałości statku i jego ładunku. Badania będą kontynuowane w przyszłym roku.

Więcej o znaleziskach z lat 1900-1901 w artykule Skarby z wraku z Antykithiry

Obszerny opis mechanizmu i badań nad nim znajdziecie w artykule Mechanizm z Antykithiry: najnowocześniejsze urządzenie starożytności

Na podstawie komunikatu Woods Hole Oceanographic Institution.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 19, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...