Narta sprzed 1300 lat i to z wiązaniami

Topniejące norweskie lodowce ujawniają coraz więcej niezwykle rzadkich zabytków. Najnowszą sensacją jest narta, którą ktoś zgubił około 1300 lat temu.

Narta

Fragment narty z wiązaniami. Fot. Universitetet Oslo


Co prawda norwescy archeolodzy znaleźli już około 20 prehistorycznych nart, ale w większości przypadków zachowały się one tylko we fragmentach. Tymczasem narta znaleziona w Parku Narodowym Reinheimen nie tylko jest zachowana w całości, ale jako jedyna ma wiązania. Były one zrobione z metalu i skóry, a miejsce ich przymocowania jest zdecydowanie grubsze niż reszta narty. Cała „deska” ma 172 cm długości i 14,5 cm szerokości. Dotychczas prehistoryczną nartą z wiązaniami mogli się pochwalić jedynie Finowie. Znaleziony w ich kraju egzemplarz ma 1500 lat.

Narta jest jednak zaledwie jednym z 390 zabytków, które norwescy archeolodzy znaleźli tego lata w topniejących lodach na terenie okręgu Oppland w środkowej Norwegii. Najstarszym znaleziskiem jest drzewce strzały mające 6000 lat. Archeolodzy znaleźli jeszcze siedem innych strzał sprzed 4200-3000 lat. Wśród zabytków jest też wiele grotów z kamienia, kości, muszli i żelaza.

Do najciekawszych zabytków należy też tysiącletnia deseczka z nieodczytanym jak na razie runicznym napisem, która leżała 1900 m n.p.m. Dotychczas tego typu zabytki archeolodzy znajdywali na terenie średniowiecznych osad, a nie wysoko w górach.

Norwescy archeolodzy co roku przeczesują topniejące górskie lodowce w poszukiwaniu zabytków. Pośpiech jest tutaj konieczny, gdyż przedmioty z materiałów organicznych, które przetrwały w lodzie setki, a nawet tysiące lat, mogą po jego roztopieniu bardzo szybko ulec całkowitemu rozkładowi. Jednym z największych takich lodowych skarbów odkrytych dotąd w Oppland jest wełniana tunika z około 230-390 r. n.e.

Na podstawie serwisów Opplands fylkeskommune i NRK (oba materiały mają zdjęcia). Galeria zdjęć

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...