Zidentyfikowali arktyczny wrak

Statek, o którego odkryciu w pobliżu Wyspy Króla Williama władze Kanady informowały we wrześniu, to HMS Erebus. Jego kapitanem był sir John Franklin, dowódca ekspedycji, która zaginęła w Arktyce w latach 40. XIX w.

Erebus i Terror w Antarktyce

„Erebus” i „Terror” u brzegów Antarktydy w 1841 r. John Wilson Carmichael namalował ten obraz w 1847 r., gdy nieznany był jeszcze los arktycznej wyprawy obu jednostek.

Wrak zlokalizowano za pomocą sonaru. Uzyskany w ten sposób obraz leżącej na dnie morza jednostki nie wystarczał jednak do identyfikacji. Dlatego Kanada wysłała na miejsce zespół odpowiednio wyposażonych archeologów podwodnych. Dzięki ich pracy udało się zidentyfikować jednostkę i potwierdzić, że rzeczywiście jest to jeden z dwóch statków nieudanej ekspedycji Franklina. Lokalizacja drugiej jednostki – HMS Terror – na razie nie jest znana, ale nie ma wątpliwości, że Kanada dołoży wszelkich starań, aby ją znaleźć. Sprawa ma bowiem ogromne znaczenie dla tego kraju, a o postępach poszukiwań informuje osobiście premier kraju Stephen Harper.

Nieudana wyprawa Franklina uchodzi za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Kanady. 129 brytyjskich żeglarzy próbowało wytyczyć północny szlak z Atlantyku na Pacyfik. Utknęli jednak w lodach Arktyki i nigdy nie wrócili do domów. Więcej o ekspedycji pisałem parę tygodni temu.

W informacji opublikowanej przez kancelarię kanadyjskiego premiera podano, że archeolodzy z Park Canada zidentyfikowali wrak 30 września po szczegółowych porównaniach spoczywających na dnie morza szczątków z informacjami o HMS Erebus i HMS Terror.

Badający wrak nurkowie na razie zeszli do niego siedem razy. Natrafili na liczne drewniane elementy, działa, a także mogli zajrzeć do wnętrza mesy. Na razie jednak nie prowadzili eksploracji wnętrza wraku. Niezwykle zimna woda doskonale zakonserwowała szczątki brytyjskiej jednostki, dlatego w jej wnętrzu może znajdować się wiele przedmiotów, które wzbogacą naszą wiedzę o pechowej ekspedycji. Mogą tam też być ciała części załogi, w tym samego Franklina, który zmarł w czerwcu 1847 r., jeszcze przed porzuceniem przez ekspedycję uwięzionych w lodach okrętów.

Zwodowany w 1826 r. HMS Erebus miał 32 m długości. Był okrętem bombardującym, którego główne uzbrojenie stanowiły dwa ciężkie moździerze kalibru 330 i 250 mm. Oprócz tego miał na pokładzie 10 mniejszych dział. Załoga jednostki liczyła 67 osób. Początkowo HMS Erebus służył na Morzu Śródziemnym, ale ze względu na wyjątkowo mocną konstrukcję kadłuba został przekazany na potrzeby eksploracji mórz podbiegunowych. James Clark Ross używał go wraz z HMS Terror podczas wyprawy na Antarktydę w latach 1839-1843.

Komunikat kancelarii premiera Kanady, informacja CBC News ze zdjęciami wraku i filmami.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,82 na 6)
Loading...