Kolejne zabytki z Perperikonu

Krzyż z żelaza, monety, brązowe bransolety i pudełko z inskrypcją, to najnowsze znaleziska bułgarskich archeologów w ruinach starożytnego sanktuarium położonego na wysokiej skalistej górze w południowej Bułgarii.

Ruiny Perperikonu. Fot. Nenko Lazarov ,Creative Commons

Jeszcze niedawno Perperikon było prawie całkowicie nieznane. Jednak prowadzone od 2000 r. wykopaliska, którymi kieruje bułgarski archeolog Mikołaj Owczarow, ujawniają niebywale bogatą historię tego miejsca.

Znaleziska, o których Owczarow poinformował na konferencji prasowej w ostatnią niedzielę, pozwalają dopisywać nowe akapity do dziejów tego miejsca.

Wiele z tych znalezisk dotyczy ostatnich lat istnienia miasta. Archeolodzy znaleźli np. żelazny krzyż, który nosi ślady celowego zniszczenia. Sprawcami są najpewniej Turcy, którzy zdobyli miasto w 1362 r. i niszczyli chrześcijańskie symbole. Archeolodzy znaleźli także mauzoleum tureckiego dowódcy, którego pochowano wraz z koniem.

Pozostałości chrześcijańskiej świątyni. Fot. Anton Lefterow ,Creative Commons

Do tej grupy zabytków można też zaliczyć monetę cara Iwana Aleksandra z 1343 r. W ocenie archeologa może ona świadczyć o podejmowanych przez tego władcę próbach zbrojnego opanowania tej części cesarstwa bizantyjskiego.

Do najciekawszych znalezisk należy też z pewnością pudełko z XII-XIII w. z grecką inskrypcją „Panie, pomóż Weronice”. Archeolodzy znaleźli również wiele innych starożytnych i średniowiecznych zabytków, w tym brązowe bransolety, sprzączki do pasów i brązowe spinki.

Najstarsze ślady ludzkiej działalności pochodzą z VI-V tysiąclecia p.n.e., a sanktuarium powstało w tym miejscu już w połowie II tysiąclecia p.n.e. Archeolodzy zakładają, że było to znane ze źródeł starożytnych, ale dotąd nieodnalezione, sanktuarium Dionizosa. W Perperikonie znajdowała się też wyrocznia, z której usług skorzystał m.in. Aleksander Wielki.

Perperikon

Grobowce w ruinach miasta Perperikonu. Fot. Simeon Todorow, Creative Commons

W czasach cesarstwa rzymskiego sanktuarium zyskało kilkupiętrowy pałac i silne fortyfikacje, a potem przekształciło się w miasto tracąc też z czasem pogański charakter. W średniowieczu Perperikon było wiele razy niszczone i przejmowane. Wspomniane już zdobycie miasta przez Turków w 1362 r. zakończyło jego dzieje. W ciągu kolejnych paru dekad całkowicie opustoszało.

O najnowszych znaleziskach poinformowało The Sofia Globe.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,75 na 6)
Loading...