Pracownicy Muzeum Ziemi Szprotawskiej namierzyli zaginioną osadę

Na trop średniowiecznej kolonii o nazwie Greis-Vorwerk natrafili szprotawscy badacze podczas zbierania materiałów do monografii wsi Jelenin w powiecie żagańskim.

przy tajemniczym stanowisku

Tak wygląda dziś miejsce, gdzie najpewniej znajdowała się średniowieczna osada

Kolonia Greis-Vorwerk pojawia się w dokumentach po raz pierwszy w 1474 r. jako folwark przynależny do Jelenina, pozostający we władaniu szlacheckiego rodu Knobellsdorfów. O istnieniu tej kolonii wiedzieli już niemieccy historycy, ale nie potrafili wskazać jej lokalizacji.

– Najważniejsza wskazówka znajdowała się na zabytkowej ręcznie rysowanej mapie z XVIII wieku. Choć ówczesnej kartografii daleko było do doskonałości, to po przeanalizowaniu i skorelowaniu danych z mapy z aktualnymi zdjęciami satelitarnymi natrafiliśmy na ślady osadnictwa – opowiada Maciej Boryna, dyrektor Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. F. Matuszkiewicza.

Poszukiwaniom pikanterii dodawały obiecujące okoliczności. Jak tłumaczy Maciej Boryna, nazwa kolonii Greis może odnosić się do określenia „bardzo stary”, a jej zabudowa przedstawiała nietypową formę pentagonu. Niemieccy autorzy podają zaś, że „kiedy w połowie XIII wieku koloniści niemieccy przybywają do Jelenina, osiedlają się najprawdopodobniej obok istniejącej już wcześniej osady słowiańskiej…”

– Szczegółowe informacje przekażemy wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o sensacji, ponieważ więcej o odkryciu będziemy wiedzieli dopiero po zbadaniu kolonii przez archeologów – mówi Maciej Boryna.

Osoby zainteresowane historią tej okolicy otrzymają w szprotawskim muzeum bezpłatny egzemplarz opracowania o Jeleninie.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,38 na 6)
Loading...