11 ran króla Ryszarda

Badania antropologów potwierdzają historyczne relacje opisujące śmierć króla Anglii Ryszarda III.

Film pokazujący badania szkieletu i rany zadane władcy (od 1:10)

To był ostatni król Anglii, który poległ na polu bitwy. Ryszard III zginął 22 sierpnia 1485 r. pod Bosworth. Jego śmierć zakończyła trwającą trzy dekady Wojnę Dwóch Róż, w której angielskie rody Lancasterów i Yorków walczyły o tron. Tron objął krewniak tych pierwszych – Henryk Tudor.

Szkielet Ryszarda znaleziono dwa lata temu w Leicester. Już w pierwszych informacjach o odkryciu, które ukazały się na początku 2013 r., badacze donosili o licznych ranach widocznych na kościach. Teraz wyniki bardzo szczegółowych analiz antropologicznych ukazały się na łamach magazynu „Lancet”.

Czaszka Ryszarda III

Czaszka Ryszarda III. Prostokątny otwór widoczny pod oczodołem powstał od pchnięcia sztyletem. Fot. University of Leicester

Wynika z nich, że król Anglii otrzymał 11 ciosów z czego aż dziewięć w głowę. – Rany na czaszce sugerują, że nie nosił już hełmu, natomiast brak obrażeń ramion, które powstają podczas zasłaniania się przed ciosami, wskazuje, że w chwili śmierci miał jeszcze na sobie resztę zbroi – opowiada Sarah Hainsworth z University of Leicester.

Śmierć władcy spowodował najpewniej któryś z dwóch ciosów zadanych w tył głowy mieczem i halabardą bądź podobną bronią. Potencjalnie śmiertelny mógł być też cios w pośladek, który przeszył miednicę, ale badacze podejrzewają, że zadano go już po śmierci, gdy obdarte ze zbroi ciało króla było przewieszone przez konia. Także kilka innych ran powstało najpewniej już po śmierci władcy. Takie brutalne traktowanie ciał zabitych wrogów nie było wówczas niczym niezwykłym.

RichardIII_6

Cios zadany w miednicę Fot. University of Leicester

Król zginął, gdy na czele niewielkiego oddziału rzucił się ku Henrykowi Tudorowi, by śmiercią konkurenta rozstrzygnąć losy bitwy. Wtedy na jego tyły spadł atak wojsk braci Stanleyów, którzy przed bitwą obiecali wsparcie obu stronom, a następnie obserwowali przebieg starcia, by mieć pewność, że znajdą się po stronie zwycięzcy. Wedle źródeł historycznych wierzchowiec króla utknął w błocie i Ryszard musiał z niego zsiąść. Analizy antropologów potwierdzają, że zginął walcząc pieszo otoczony przez kilku wrogów.

Dr Jo Appleby PhD,Prof Guy N Rutty MD,Prof Sarah V Hainsworth PhD,Robert C Woosnam-Savage BA,Prof Bruno Morgan PhD,Alison Brough PhD,Richard W Earp MEng,Claire Robinson MSc,Turi E King PhD,Mathew Morris MA,Richard Buckley BA, Perimortem trauma in King Richard III: a skeletal analysis, The Lancet – 17 September 2014, DOI: 10.1016/S0140-6736(14)60804-7

Na podstawie komunikatu University of Leicester.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 21, średnia ocen: 5,81 na 6)
Loading...