Polacy kopali w Nesvěticach

Ponad 70 średniowiecznych pochówków szkieletowych odkryli archeolodzy w czasie badań w czeskich Nesvěticach – to jedna z największych nekropolii wiejskich z tego okresu w regionie. W wykopaliskach brali udział studenci z Zakładu Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Nesvětice

Fot. M. Przysiężna-Pizarska

Polscy żacy dołączyli w czasie wakacji do zespołu kierowanego przez Petra Čecha z Instytutu Archeologii Republiki Czeskiej w Pradze. Opiekunem polskiej grupy była dr Magdalena Przysiężna–Pizarska. Studenci nauczyli się metod eksploracji i dokumentacji stosowanych w Czechach.

– Przy badanych przez nas pochówkach odkryliśmy piękne zausznice i kabłączki skroniowe, które stanowiły niewątpliwie wspaniałą ozdobę okresu wczesnego średniowiecza – opowiada PAP dr Przysiężna–Pizarska.

Poza tym, archeolodzy natknęli się – nad warstwą pochówków – na nagrobki wykonane z piaskowca. Zmarłym umieszczano w grobach również szklane paciorki oraz pojedyncze przedmioty wykonane z żelaza i kamienia. Pochówki ułożone są na osi wschód – zachód, zazwyczaj w pozycji wyprostowanej na wznak.

Badane przez archeologów miejsce ma bardzo złożony układ warstw. Kolejne groby lokalizowano nad starszymi. Stan zachowania ich jest bardzo zły. – Jest to niewątpliwie wyzwanie dla młodych adeptów archeologii – dodaje dr Przysiężna–Pizarska.

Cmentarz użytkowano w XI–XII wieku. Zdaniem naukowców, biorąc pod uwagę badania prowadzone w latach wcześniejszych, możliwe jest, iż łącznie znajduje się tam nawet kilkaset pochówków, co czyni stanowisko jedną z największych nekropolii wiejskich w regionie.

Stanowisko w Nesvěticach odkryto w 1968 roku. Badania wykopaliskowe rozpoczęto w 1970 roku. Kontynuowano je latach 80. w związku z intensywną działalnością górniczą – podziemne prace kopalniane spowodowały, iż warstwy archeologiczne zaczęły osiadać nawet o kilka metrów. Wtedy archeolodzy podjęli się badań ratowniczych. Podobne są powody obecnych prac.

Zawiązana współpraca z czeskimi archeologami będzie kontynuowana w przyszłym roku. Naukowcy planują także zorganizować wspólnie międzynarodową konferencję naukową w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego, poświęconą tematyce cmentarzysk i obrządku pogrzebowego okresu wczesnego średniowiecza i średniowiecza.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...