Syberyjska zbroja z kości

Zachowany niemal w całości pancerz z kościanych płytek znaleziono niedaleko Omska w południowo-zachodniej Syberii.

Mająca wedle wstępnych ocen około 3900-3500 lat zbroja leżała 1,5 m pod ziemią. Znaleziono ją podczas wykopalisk związanych z budową pięciogwiazdkowego hotelu.

Na razie nie wiadomo jakiego zwierzęcia kości wykorzystano do zrobienia pancerza. Naukowcy nie wiedzą też, dlaczego ktoś zakopał w ziemi tak niezwykle cenny przedmiot. Od razu nasuwa się oczywiście hipoteza rytualnego daru, ale na razie nie znaleziono nic, co by wskazywało, że miejsce odkrycia miało niegdyś znaczenie kultowe. Mało przekonuje też wyjaśnienie, że ktoś chciał po prostu zakopać zbroję. Płytki były łączone najpewniej rzemieniami, które nie przetrwałyby długo w ziemi.

Zbroja robi wrażenie zachowanej w doskonałym stanie, ale to tylko pozory. Upływ czasu mocno zniszczył kościane płytki i wiele z nich rozpadło się na niewielkie kawałki. Archeolodzy wydobyli całość znaleziska jako jeden blok razem z ziemią, która tak naprawdę trzyma elementy pancerza w całości. Dopiero w laboratorium rozpocznie się niezwykle mozolne oczyszczanie i konserwowanie zabytku.

Na stanowisku, na którym odkryto zbroję, są pozostałości z różnych epok w postaci osad, cmentarzysk i stref rzemieślniczych.

Zdjęcia zabytku znajdziecie w The Siberian Times.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,90 na 6)
Loading...