Zewnętrzny krąg w Stonehenge był kompletny

Ubiegłoroczne suche lato i zbyt krótki wąż do podlewania umożliwiły zdobycie dowodu na to, że monumentalny zewnętrzny krąg Stonehenge jednak został dokończony.

Plan centralnej części Stonehenge

Plan centralnej części Stonehenge. Rys. Anthony Johnson, Creative Commons

Aby zrozumieć, dlaczego istniały wątpliwości, czy prehistoryczni mieszkańcy Anglii dokończyli zewnętrzny krąg Stonehenge, wystarczy spojrzeć na plan kamiennych pozostałości tego wspaniałego megalitu. Doskonale widać na nim wyrwę w południowo-zachodniej części zewnętrznego okręgu.

Jej obecność skłaniała niektórych badaczy do poglądu, że monumentalny zewnętrzny krąg nigdy nie został dokończony. Kilka lat temu sprawę próbowano rozstrzygnąć badaniami geofizycznymi, ale badania zakończyły się fiaskiem.

Tego, czego nie osiągnęli uzbrojeni w nowoczesną aparaturę naukowcy, dokonał nadzorca zabytku z ramienia English Heritage z pomocą dwóch zbiegów okoliczności.

Stonehenge. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Garethwiscombe

W lipcu 2013 r. Anglię nękały wysokie temperatury, co bardzo dotkliwie odczuwały rośliny. By zapewnić przyzwoity wygląd obleganego przez turystów Stonehenge, jego opiekunowie podlewali trawę w centralnej części kręgu. Wąż był jednak za krótki, by sięgnąć do południowo-zachodniego krańca.

– Stałem na publicznej ścieżce, patrzyłem na trawę blisko kamieni i myślałem, że trzeba znaleźć dłuższy wąż, aby dostać się do plam wypalonej trawy, by znów stała się zielona. I wtedy mnie olśniło, że te plamy są w miejscach, w których archeolodzy szukali śladów brakujących kamieni – opowiedział BBC Tim Daw. Jego spostrzeżenie potwierdził kolega i panowie poinformowali naukowców.

Ci zrobili z powietrza zdjęcia plam i potwierdzili, że rzeczywiście są one w miejscach, w których powinny niegdyś stać kamienne bloki zewnętrznego kręgu Stonehenge.

Wyniki spostrzegawczości Tima Dawa i pracy naukowców zaprezentowano w najnowszym numerze „Antiquity”.

Simon Banton, Mark Bowden, Tim Daw, Damian Grady and Sharon Soutar, Parchmarks at Stonehenge, July 2013, Antiquity, Volume: 88 Number: 341 Page: 733–739

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,36 na 6)
Loading...