Opolscy archeolodzy w Starej Russie

Jeden z najstarszych ośrodków gospodarczych w średniowiecznej Rusi w rejonie Nowogrodu w zachodniej Rosji badali wspólnie z rosyjskimi partnerami studenci z Zakładu Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Stara Russa

Drewniana zabudowa sprzed wieków. Fot. M. Przysiężna-Pizarska

Polacy dołączyli do ekspedycji archeologicznej na stanowisku archeologicznym w mieście Stara Russa, kierowanej przez Elenę Władimirowną Toropową wraz z zespołem badawczym z Państwowego Uniwersytetu Nowogrodzkiego im. Jarosława Mądrego. Miasto Stara Russa, nazywane również do XVI wieku „Rusa”, było największym średniowiecznym ośrodkiem handlowym i gospodarczym w regionie południowej części jeziora Ilmen.

– Badania archeologiczne odbywały się w historycznym centrum miasta, w wykopie, gdzie głębokość warstw kulturowych sięgała około 6 m. Pozyskane w trakcie badań zabytki archeologiczne z nowogrodzkiej ziemi stanowią unikalne źródło wiedzy o przeszłości regionu – mówi PAP dr Magdalena Przysiężna–Pizarska, kierowniczka polskiej grupy.

Studenci z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego pracowali w grupach mieszanych wraz ze studentami rosyjskimi z Nowogrodu Wielkiego i ze Smoleńska. W czasie wykopalisk odkryli liczne przedmioty wykonane w średniowieczu z ceramiki, czy z drewna. Znaleziono również kościane przedmioty codziennego użytku, w tym grzebień i okładziny noży oraz tkaniny – filc, wełnę i jedwab. Wśród zabytków metalowych najliczniejszą grupę stanowiły monety.

Stara Russa 2

Szczególną cechą stanowiska w Starej Russie jest doskonałe zachowanie zabytków organicznych. Fot. M. Przysiężna-Pizarska

– Dla wielu studentów była to jedyna okazja, aby zobaczyć niesamowicie zachowane fragmenty zabytków wykonanych ze skóry, w tym elementy szytego ręcznie, ażurowego, wycinanego obuwia. Niecodziennym wydarzeniem było odkrycie przedmiotów ze srebra: pięknie zdobionego pierścienia i srebrnej oprawy, najprawdopodobniej skrzyneczki, w której przetrzymywano ikonę – opowiada dr Przysiężna–Pizarska.

W tym roku, między 14 a 28 lipca, archeolodzy dotarli do warstw z XIV, XV i XIX wieku. Naukowcy liczą, że w przyszłym sezonie zagłębią się w te powstałe w XI wieku, rzucając tym samym światło na początki tego ważnego ośrodka miejskiego.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,80 na 6)
Loading...