Sedes rzymskich legionistów

Najstarsze znane drewniane siedzisko z toalety znaleźli archeolodzy podczas wykopalisk w rzymskim forcie Vindolanda w północnej Anglii.

Vindolanda

Siedzisko wkrótce po znalezieniu. Fot. Vindolanda Charitable Trust

Vindolanda słynie z tego, że pozwala badaczom odkrywać rzeczy, które niegdyś były zwykłe, ale teraz są niezwykłe, gdyż zachowało się ich bardzo mało.

Wszystko dzięki podmokłemu gruntowi, który stworzył beztlenowe środowisko i zakonserwował wszelkie organiczne przedmioty, które spadły na ziemię i zostały w niej na wieki.

Największą sławę stanowisku zapewniły drewniane tabliczki z listami, które pisali mieszkańcy fortu. Ale mokry grunt przechował także dziecięce buty, skarpety, grzebienie, biżuterię, narzędzia i tekstylia. Większość tych starożytnych przedmiotów była w bardzo dobrym stanie i w bezprecedensowy sposób wzbogaciła naszą wiedzę o codziennym życiu w wojskowej osadzie na północnych krańcach Imperium Romanum.

Najnowsze znalezisko z pewnością stanie się jednym z ciekawszych zabytków z Vindolandy. Archeolodzy wykopali drewniane siedzisko, z którego mieszkańcy fortu korzystali, gdy zaszła konieczność dokonania ostatniego aktu w procesie trawienia.

Siedzisko po wydobyciu

Siedzisko po wydobyciu i wstępnym oczyszczeniu. Jego konserwacja zajmie 18 miesięcy. Fot. Vindolanda Charitable Trust

Z czasów imperium rzymskiego znanych jest wiele takich siedzisk z kamienia, w tym nawet z marmuru, ale jak dotąd nie znaleziono ani jednego drewnianego.

Ten archeologiczny skarb leżał w głębokim rowie wykopanym jeszcze przed powstaniem muru Hadriana, który zbudowano w pierwszej połowie II w. n.e., by oddzielił barbarzyńców z północy od rzymskiej Brytanii.

Nie jest to może tak prestiżowe siedzisko jak wykonane z marmuru, ale – jak przekonują badacze – w chłodnym klimacie północnej Anglii drewno było zdecydowanie bardziej komfortowe niż zimny kamień.

Komunikat prasowy Vindolanda Charitable Trust

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 16, średnia ocen: 4,75 na 6)
Loading...