Archeologiczna niespodzianka z Podlasia

W dolinie rzeki Supraśl badacze natrafili na ślady prehistorycznej kultury pochodzącej z Półwyspu Iberyjskiego.

kultura pucharów dzwonowatych

Naczynia kultury pucharów dzwonowatych z Museum für Vor- und Frühgeschichte w Berlinie. Fot. Einsamer Schütze, Creative Commons

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku znaleźli bardzo intrygujące zabytki podczas wykopalisk na stanowisku w Kolonii Dębowik niedaleko Supraśla.

W pozostałościach paleniska odkryli fragmenty naczyń ceramicznych charakterystycznych dla kultury pucharów dzwonowatych. Wykształciła się ona około 2900-2500 lat p.n.e na Półwyspie Iberyjskim, a następnie rozszerzyła na tereny Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

– Jest to niewątpliwie odkrycie sensacyjne, które zmienia naszą wiedzę na temat zasięgu kultury pucharów dzwonowatych. Powstaje pytanie, co ci ludzie robili tak daleko od zakątków zachodniej Europy, czyli swoich rodzinnych stron. To, co znaleźliśmy, to najdalej wysunięte na wschód ślady bytności tej kultury – powiedział „Naszemu Dziennikowi” archeolog Dariusz Manasterski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, który kierował wykopaliskami wraz z Adamem Wawrusiewiczem z Muzeum Podlaskiego.

W palenisku badacze znaleźli również bursztynową zawieszkę, krzesak do ognia i groty strzał. Wśród innych zabytków z tego stanowiska są m.in. bardzo gustowny, gładzony kamienny nóż, prostownik strzał (zaledwie trzeci znaleziony w Polsce) i fragment kamiennego sierpowatego ostrza. Wedle wstępnych ocen znalezione zabytki mają około 4000 lat.

Wśród znalezionych naczyń były fragmenty pucharków lub mis, zdobione w sposób charakterystyczny dla kultury pucharów dzwonowatych. – Jest to zdobnictwo zupełnie odmienne od tego używanego przez miejscowe społeczności – podkreśla Dariusz Manasterski.

Archeolodzy podejrzewają, że znalezione zabytki to pozostałości po grupie ludzi, która dotarła na Podlasie z zachodniej Europy, by wytyczyć szlak handlowy. Być może chodziło im o krzemienie wydobywane w pobliskiej prehistorycznej kopalni, której pozostałości są w rezerwacie przyrody „Krzemianka”.

Na podstawie Naszego Dziennika, białostockiego dodatku Gazety Wyborczej i suprasl.pl.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 21, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...