W Grecji odkopują wielki grobowiec z czasów Aleksandra Wielkiego (galeria zdjęć)

Monumentalny grobowiec, który odkryto w Amfipolis, wzbudza wielkie emocje już od dwóch lat. Greccy archeolodzy wkroczyli właśnie do jego wnętrza.

Amfipolis 1

Gdy archeolodzy zaczęli odkrywać wejście, przywitały ich dwa bezgłowe sfinksy (a może gryfy?). Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Głównym powodem ekscytacji wielu mediów i miłośników starożytnych czasów są rozmiary grobowca i sposób jego wykonania. Kopiec ma 490 m obwodu i na całej długości otacza go mur z marmurowych bloków.

Amfipolis 2

Badaczy uradowały już pierwsze odsłonięte detale architektoniczne, gdyż wciąż widać na nich barwy nałożone najpewniej ponad 2300 lat temu. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Przez dwa lata archeolodzy skrupulatnie odkopywali grobowiec spod przykrywającej go ziemi, a kilka dni temu rozpoczęli w końcu odkopywanie wejścia.

Amfipolis 5

Na zdjęciu opublikowanym cztery dni później niż poprzednie dwa (czyli wczoraj) widać już prawie całkowicie oczyszczone wejście. Niestety, jak na razie nie odnalazły się głowy strażników grobowca. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Greccy naukowcy szacują, że budowla powstała w IV w. p.n.e., gdy Macedonia stała się największą potęgą świata, podbijając Grecję, a następnie ogromne imperium perskie.

Amfipolis 6

Zdjęcie wejścia, na którym doskonale widać, jak wiele ziemi kryło się we wnętrzu grobowca. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Wielki grobowiec wywołał grad medialnych spekulacji, co do pochowanej w nim osoby. Nie zabrakło oczywiście wzmianek o tym, że może w nim leżeć sam Aleksander Wielki, król Macedonii i zdobywca Persji, którego grobowca dotąd nie znaleziono. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne, gdyż zmarł on w Babilonie i wedle licznych starożytnych relacji jego ciało spoczęło w Aleksandrii w Egipcie.

Amfipolis 7

Pięknie wykonana ściana monumentu. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Grobowiec może jednak kryć szczątki jakiejś innej ważnej postaci z tamtych czasów. W Amfipolis mieszkał na przykład Nearchos, dowódca floty Aleksandra Wielkiego.

Amfipolis 8

Wnętrze zabytku w trakcie odkopywania. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Na razie jednak archeolodzy nie rozstrzygają nawet, czy grobowiec został w przeszłości obrabowany, czy też nie. Jednak obecność ziemi w jego wnętrzu nie wróży najlepiej.

Amfipolis 4

Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Badacze spekulują, że twórcą odkopywanego grobowca mógł być Dejnokrates, architekt i urbanista grecki, który był jednym z doradców Aleksandra i projektantem egipskiej Aleksandrii.

Amfipolis 9

Detale architektoniczne z wnętrza. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Ilustracje pochodzą z komunikatów Greckiego Ministerstwa Kultury (21 sierpnia, 25 sierpnia)

Więcej informacji o grobowcu w Amfipolis

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 24, średnia ocen: 5,75 na 6)
Loading...