Film o średniowiecznym Wolinie laureatem na II Zamojskim Festiwalu Filmowym

„Miasto zatopionych bogów” – fabularyzowany dokument popularnonaukowy w reżyserii Zdzisława Cozaca o wczesnośredniowiecznym Wolinie zdobył statuetkę „Zamość Perła Renesansu” w kategorii najlepszy film dokumentalny w czasie II Zamojskiego Festiwalu Filmowego.

Zamość Gala 2 fot. W. Kowalski eZamosc.pl

Na festiwal zgłoszono 160 filmów, z czego w pokazach finałowych zaprezentowano 35 tytułów. Statuetkę wręczono 16 sierpnia w czasie gali kończącej festiwal filmowy na Rynku Wielkim w Zamościu. Jury obradujące pod kierunkiem Janusza Zaorskiego doceniło zrealizowaną z rozmachem, niezwykle plastyczną wizję wczesnośredniowiecznego Wolina, która wyłania się z zapisków kronikarzy, skandynawskich sag i legend oraz odkryć archeologicznych.

Zdzisław Cozac z nagrodą.
Fot. Wojciech Kowalski/EZamosc.pl

– Bardzo mnie cieszy ta nagroda, bo dowodzi, że jest zapotrzebowanie na filmy przybliżające początki Polski – mówi PAP Zdzisław Cozac. – Jest teraz na to dobry czas, bo w ostatnich latach dokonano wielu odkryć archeologicznych, pojawiły się też nowe metody badań zabytków, a interpretacje wielu zabytków odkrytych przed laty są weryfikowane przez nowe pokolenie naukowców. Stąd pojawiają się nowe hipotezy, które świadczą, że początki naszej państwowości były o wiele bardziej złożone i ciekawsze, niż uczy się w szkole. I o tym warto robić filmy, bo mają one dziś największą siłę przebicia do społecznej świadomości.

Film, którego premiera odbyła się w lutym br., zrealizowano w ramach autorskiego projektu Zdzisława Cozaca „Tajemnice początków Polski” w koprodukcji z TVP Historia, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W maju film ten zdobył szereg nagród na festiwalu ART & TOURISM w Warszawie: Grand Prix, nagrodę za najlepszy polski film dokumentalny, najlepszy film historyczny, najlepszy scenariusz i najlepsze zdjęcia.

Wolin1

Kadr z filmu „Miasto zatopionych bogów”

Produkcja podobna jest formie do poprzednich filmów z serii – „Trzcinicy – karpackiej Troi” – o grodzisku z epoki brązu i wczesnego średniowiecza w Trzcinicy k. Jasła oraz „Wyspy władców” – na temat rezydencji Mieszka I i Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim. Ukazane są w nich prace archeologiczne i badania, które przeplatają się z krótkimi wypowiedziami wybitnych naukowców, animacjami dawnej zabudowy oraz inscenizacjami z ważnych wydarzeń i życia codziennego mieszkańców.

Drugą statuetkę w czasie II Zamojskiego Festiwalu Filmowego ex aequo zdobył film Michała Bielawskiego „Mundial. Gra o wszystko”. To dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego. W kategorii najlepszy reportaż statuetka powędrowała w ręce Edyty Maksymowicz za film „Oblicza naszej i waszej wolności”. Grand Prix za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Krzysztof Zanussi, a za muzykę filmową Krzesimir Dębski.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego autor pracuje nad kolejnym filmem z cyklu „Tajemnice początków Polski”. Obraz przybliży różne hipotezy pochodzenia dynastii Piastów. Premiera telewizyjna przewidziana jest w lutym przyszłego roku.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

Archeowieści są patronem medialnym filmów „Miasto zatopionych bogów” i „Ukryte gniazdo dynastii”.

Wolin3

Kadr z filmu „Miasto zatopionych bogów”