Przedziwny pterozaur z żaglem na czaszce

Wielkie cmentarzysko pterozaurów odkryli paleontolodzy w południowej Brazylii. Ujawniło ono nieznany dotąd gatunek z ogromnym kostnym grzebieniem.

Caiuajara dobruskii

Rekonstrukcja nowego pterozaura w trzech okresach życia. Rys. Maurilio Oliveira/Museu Nacional-UFRJ

Choć o Caiuajara dobruskii nikt do niedawna nie słyszał, to już są one jednymi z najlepiej znanych latających gadów. Wszystko dzięki temu, że na odkrytym na przedmieściach Cruzeiro do Oeste stanowisku znajdowały się setki kości należących do co najmniej 47 osobników w różnym wieku.

Takie skupisko kości należących do jednego gatunku dało naukowcom niezwykle rzadką okazją dokładnego poznania wymarłego zwierzęcia, w tym różnych etapów jego rozwoju. To szczególnie wyjątkowe zdarzenie w przypadku pterozaurów, które miały w większości bardzo delikatne kości i zazwyczaj odkrywane są bardzo niekompletne szczątki pojedynczych osobników.

Wystające z ziemi kości pradawnych latających gadów dostrzegli już w 1971 r. żyjący w tej okolicy Alexandre i João Dobruski (ojciec i syn). Jednak naukowcy zaczęli badania dopiero parę lat temu.

Okazało się, że jest to nieznany wcześniej roślinożerny gatunek,który żył około 90 mln lat temu przy jeziorze położonym na pustynnym terenie.

Przyczyna śmierci całego stada nie jest jasna. Badacze podejrzewają, że pterozaury padły z głodu, albo pogrzebała je burza piaskowa.

Kości Caiuajara dobruskii

Setki kości Caiuajara dobruskii. Fot. © 2014 Manzig et al., PLoS ONE, Creative Commons

Tak wielka liczba osobników w jednym miejscu jest najlepszym jak dotąd dowodem na to, że pterozaury żyły w stadach.

Największe znalezione osobniki Caiuajara dobruskii miały rozpiętość skrzydeł wynoszącą 2,35 m. Kości najmłodszych wskazują natomiast, że bardzo wcześnie zaczynały latać.

Najbardziej charakterystyczną cechą tych zwierząt jest wielki kościany grzebień, który u dorosłych osobników przypominał żagiel. U młodszych pterozaurów był on zdecydowanie mniejszy i miał innych kształt.

Odkrycie naukowcy zaprezentowali na łamach PLoS ONE.

Manzig PC, Kellner AWA, Weinschütz LC, Fragoso CE, Vega CS, et al. (2014) Discovery of a Rare Pterosaur Bone Bed in a Cretaceous Desert with Insights on Ontogeny and Behavior of Flying Reptiles PLoS ONE 9(8): e100005. doi:10.1371/journal.pone.0100005

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,90 na 6)
Loading...