„Polski” pingwin był największy

Palaeeudyptes klekowskii, który żył na Antarktydzie 37-40 mln lat temu, był wzrostu człowieka i zdecydowanie przewyższał współczesne pingwiny.

Pingwiny cesarskie

Pingwiny cesarskie to najwięksi żyjący przedstawiciele tych ptaków. Fot. Lin Padgham, Creative Commons

Polsko brzmiący drugi człon nazwy gigantycznego pingwina nie jest przypadkiem. Gatunek ten wprowadzili do naukowego obiegu w 1990 r. biolog prof. Andrzej Myrcha, geolog prof. Andrzej Tatur i argentyński geolog Rodolfo Del Valle. Nazwa ptaka była uznaniem zasług prof. Romualda Klekowskiego z Polskiej Akademii Nauk, który od 1969 r. współorganizował polskie badania w Antarktyce.

Przez lata zwierzę było znane z nielicznych szczątków, co bardzo utrudniało dokładne oszacowanie jego wielkości, choć było pewne, że to jeden z największych pingwinów. Przełom nastąpił niedawno za sprawą nowych odkryć, których dokonała na Wyspie Seymoura Carolina Acosta Hospitaleche z argentyńskiego Muzeum La Plata.

Właśnie na tej wyspie swoich odkryć dokonali polscy badacze, ale Acosta Hospitaleche miała więcej szczęścia i natrafiła na najbardziej kompletny (choć wciąż bardzo niepełny) szkielet Palaeeudyptes klekowskii, a także dwie większe kości. Jedna jest częścią skrzydła, a druga to rekordowo długa jak na pingwiny kość skokowa (9,1 cm).

W oparciu o tę ostatnią kość i znajomość anatomii pingwinów argentyńska badaczka obliczyła, że cały ptak ważył 115 kg i miał 201 cm długości (licząc od stóp do końca dzioba, wysokość w pozycji stojącej wynosiła około 1,6 m). Był więc największym znanym nam przedstawicielem pingwinów.

Tytuł ten należał dotąd do również wymarłego Icadyptes salasi, który żył jakieś 36 mln lat temu u wybrzeży Peru i miał około 1,5 m wzrostu. Królujący obecnie wśród tych ptaków pingwin cesarski ma 1,1 m wzrostu i waży marne 46 kg.

Odkrycie nowych szczątków naukowcy ogłosili na łamach magazynu „Geobios”

Carolina Acosta Hospitaleche, Marcelo Reguero, Palaeeudyptes klekowskii, the best-preserved penguin skeleton from the Eocene–Oligocene of Antarctica: Taxonomic and evolutionary remarks, Geobios, Volume 47, Issue 3, May–June 2014, Pages 77–85

W serwisie New Scientist możecie obejrzeć rekonstrukcję Palaeeudyptes klekowskii, a także wykres porównujący wielkość różnych pingwinów.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,64 na 6)
Loading...