Z tego pucharu pił Perykles

Antyczny puchar z imieniem Peryklesa i pięciu innych osób znaleziono w Atenach. Zdaniem badaczy prawie na pewno chodzi o znanego ateńskiego polityka, który w V w. p.n.e. zreformował demokrację tego polis i stał za budową słynnego Partenonu.

Perykles

Rozbity na 12 części ceramiczny puchar wykopano przypadkiem podczas prac budowlanych w dzielnicy Kifissia w północnej części miasta. Leżał on w grobie bardzo ubogiego człowieka.

Na zewnętrznej ściance zabytku wyskrobane jest sześć imion, w tym Peryklesa. Naukowcy są prawie pewni, że chodzi o słynnego polityka, ponieważ na kubku jest też imię Arifron, które nosił starszy brat Peryklesa. Jest ono bardzo rzadkie, więc prawdopodobieństwo przypadkowego zbiegu okoliczności jest dość ograniczone.

– Wymienienie go nad imieniem Peryklesa daje nam 99 proc. pewności, że to są ci dwaj bracia – powiedział greckiej gazecie „Ta Nea” Angelos Matthaiou z Greckiego Towarzystwa Epigraficznego.

Na zdjęciu: Popiersie Peryklesa

Jego zdaniem cała szóstka piła z pucharu podczas sympozjonu (gr. wspólne picie), czyli towarzyskiego spotkania, na którym mężczyźni oddawali się spożywaniu wina oraz innym uciechom.

– Byli z pewnością wstawieni. Ktokolwiek pisał imię Peryklesa pomylił się i musiał poprawiać – ocenia Matthaiou. Jego zdaniem do spotkania doszło, gdy Perykles miał 20-30 lat.

Na spodzie pucharu znajduje się, również wyskrobane, imię Drapetes (uciekinier po grecku). Badacze spekulują, że był to sługa bądź właściciel tawerny, który dostał puchar w prezencie.

Korzystałem z informacji w serwisie Ekathimerini. Galeria zdjęć na stronach Ta Nea

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...
Tags: ,