Drewniana ulica i kamienna wieża

Pozostałości drewnianego traktu z XVI w. i kamiennej wieży z XIV w. to najnowsze odkrycia archeologiczne w północnej Polsce.

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Fot. Cezarde62, Creative Commons

Na dobrze zachowany dziewięciometrowy odcinek dawnej drogi natrafiono na ulicy Grodzkiej w Bydgoszczy podczas kładzenia nowego ciepłociągu. Trakt, wykonany ze ściśle do siebie przylegających sosnowych półokrąglaków, był dodatkowo utwardzany żwirem, ścinkami drewna i gałązkami.

Jak relacjonuje Wojciech Siwiak, archeolog z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej, mająca ponad 400 lat ulica biegnie dokładnie wzdłuż współczesnej Grodzkiej, która prowadziła do nieistniejącego już bydgoskiego zamku.

Wstępne datowanie znaleziska opiera się na znalezionej ceramice, ale planowane są badania dendrochronologiczne, które najpewniej pozwolą uzyskać bardzo dokładną datę ścięcia drzew, z których zrobiono trakt.

Nie mniej ciekawego odkrycia dokonali archeolodzy w Szczecinie. Podczas remontu Zamku Książąt Pomorskich natrafili na kamienny fundament baszty obronnej. – Szacuje się, że pochodzi z XIV wieku – powiedział Radiu Szczecin archeolog Marek Słupczewski.

Wcześniej badacze natrafili w zamku na fragmenty murów obronnych i pozostałości po kościele św. Ottona. Obie budowle rozebrano w 1575 roku, a w ich miejscu wzniesiono obecny zamek.

Po zakończeniu remontu północne skrzydło Zamku Książąt Pomorskich ma odzyskać dawny renesansowy wygląd.

Na podstawie doniesień Gazety Pomorskiej i Radia Szczecin. W obu przypadkach można obejrzeć zdjęcia odkrytych zabytków.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,57 na 6)
Loading...