Co nam mówią zęby wymarłych krewniaków słoni?

Mamuty i mastodonty nie lubiły się włóczyć, a także preferowały różne tereny i pożywienie. To wszystko naukowcy wyczytali z zębów.

Mastodont

Mastodont. Rys. Charles R. Knight

Naukowcy, których pracami kierowała Brooke Crowley, profesor geologii i antropologii na University of Cincinnati, analizowali izotopy węgla, tlenu i strontu z zębów 4 mastodontów i 8 mamutów, które tysiące lat temu żyły środkowej części dzisiejszego USA.

Uzyskane wyniki są świetnym przykładem na to, że takie kompleksowe podejście do analiz izotopowych daje możliwość całkiem niezłego poznania życia wymarłego zwierzęcia.

Przede wszystkim okazało się, że badane mamuty i mastodonty nie były skore do wędrówek. Izotopy strontu ujawniły, że wszystkie z wyjątkiem jednego mastodonta zmarły w tej samej okolicy, w której spędziły młodość.

Izotopy węgla pozwoliły ustalić, że dieta obu gatunków nie była taka sama. Mamuty preferowały trawę i turzyce, podczas gdy mastodonty chętnie obdzierały drzewa i krzewy z liści.

Do informacji o diecie doskonale dopasowały się uzyskane dzięki izotopom tlenu dane o środowisku, w którym żyły zwierzęta. Mamuty preferowały obszary bezpośrednio przy lodowcu, gdzie rosły głównie trawy, natomiast mastodonty wolały żyć dalej od lodowca, na obszarach z większą ilością drzew. Na to, że oba gatunki żyły na innych terenach wskazały też izotopy strontu.

Badacze przestrzegają jednak przed nadmiernym generalizowaniem uzyskanych danych. Takie same zwierzęta żyjące w innych regionach mogły się bowiem zachowywać trochę inaczej.

Wyniki badań ukazały się w magazynie Boreas.

Eric J. Baumann Jr, Brooke E. Crowley, Stable isotopes reveal ecological differences amongst now-extinct proboscideans from the Cincinnati region, USA, Boreas, article first published online: 16 JUL 2014, DOI: 10.1111/bor.12091

Komunikat prasowy University of Cincinnati

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...