13 tysięcy lat temu na Saharze toczyła się wojna

Ginęli mężczyźni, kobiety i dzieci. Cmentarzysko w Sudanie pokazało, że ludzie toczyli bezlitosne wojny na długo przed pojawieniem się cywilizacji i państw.

Nekropolę w Dżebel Sahaba na wschodnim brzegu Nilu w północnym Sudanie odkryto i przebadano dawno temu, bo w latach 60. XX w., podczas wykopalisk ratunkowych związanych z budową tamy na Nilu, co oznaczało zalanie wodą ogromnego obszaru.

Już podczas tych badań naukowcy zauważyli na kościach trochę śladów po uderzeniach strzał i znaleźli krzemienne groty, które utkwiły w ciałach zmarłych i razem z nimi trafiły do grobów.

Jednak dopiero w ciągu ostatnich dwóch lat naukowcy z Francji, Wielkiej Brytanii i USA byli w stanie w pełni poznać tragiczną prawdę o losie wielu pochowanych tam ludzi. Nowoczesne metody badań ujawniły na przechowywanych w British Museum w Londynie szkieletach kilkadziesiąt niezauważonych dotąd śladów po uderzeniach strzał oraz drobne kawałki grotów. Były też inne obrażenia, jak np. charakterystyczne złamanie kości powstałe podczas zasłaniania się ręką przed ciosem w głowę.

Po tych badaniach okazało się, że większość z 59 zmarłych padła ofiarą łuczników. Analizy wykazały też, że ludzie ci nie zginęli podczas jednego incydentu, ale na przestrzeni miesięcy, albo nawet lat. Mamy więc do czynienia z długotrwałym konfliktem toczącym się między prehistorycznymi mieszkańcami Sahary.

Przyczyny wojny są oczywiście nieznane. Bardzo możliwe, że chodziło o dostęp do wody, bądź innych zasobów. W tamtych czasach klimat stawał się coraz bardziej suchy, co w tej części świata jest szczególnie dotkliwe. Niewykluczone jednak, że wojna miała także charakter rasowy. Analizy antropologiczne pokazują, że zabici przypominali ciemnoskórych mieszkańców Afryki subsaharyjskiej. Napastnikami mogli zaś być członkowie innej grupy ludzi, których szczątki znaleziono ponad 300 km na południe. Ich kości przypominały mieszkańców Europy i wybrzeży Morza Śródziemnego. Te dwie odmienne etnicznie i kulturowo grupy łowców-zbieraczy dzieliły mniej więcej to samo terytorium. W czasach suszy łatwo mogło dojść między nimi do konfliktu.

Na podstawie The Independent.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 21, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...