Piękna misa z Oegstgeest

Unikatową srebrną misę z licznymi złotymi zdobieniami znaleźli holenderscy archeolodzy w ruinach wczesnośredniowiecznej osady niedaleko Leiden.

Misa z Oegstgeest

Misa z Oegstgeest. Fot. Restaura, Haelen

Do odkrycia doszło podczas wykopalisk w dużej wsi z VI-VII w., którą znaleziono w Oegstgeest na terenie parku naukowo-technologicznego. Misa o szerokości 21 cm i wysokości 11 cm leżała przy jednym ze strumieni, przecinających ulokowaną nad Renem osadę. Archeolodzy z Universiteit Leiden natrafili na nią w czerwcu 2013. Nie informowali jednak wcześniej o znalezisku, aby nadmierne zainteresowanie miejscem nie przeszkadzało im w badaniach, które zakończyli w ubiegłym miesiącu.

Badacze uważają, że jest to zabytek wyjątkowy nie tylko dla Holandii, ale dla całej Europy Zachodniej. Misy ze złotymi elementami są niezwykle rzadkie, w dodatku większość jest z brązu i nie ma tak wspaniałych dekoracji. Znalezisko zdobią przedstawienia zwierząt i roślin, a także kamienie półszlachetne.

Wnętrze misy z Oegstgeest

Wnętrze zabytku. Fot. Restaura, Haelen

W ocenie badaczy misa pamięta jeszcze czasy Cesarstwa Rzymskiego, a część figur można wiązać ze stylistyką wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego bądź nawet Bliskiego Wschodu. Na misie są też jednak dekoracje, które najwyraźniej dodano dopiero w I połowie VII w. i widać w nich wpływy germańskie. Późniejszym dodatkiem są też pierścienie do zawieszania misy, które przypominają zabytki z Anglii i Skandynawii.

W ocenie archeologów znalezisko wskazuje na obecność w osadzie elity z szerokimi kontaktami międzynarodowymi. Lokalizacja misy przy strumieniu sugeruje, że mogła zostać złożona w ziemi jako ofiara.

Komunikat Universiteit Leiden. Galeria zdjęć

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,92 na 6)
Loading...