Odkryli inkaskie „księgi”

25 kipu znaleźli peruwiańscy archeolodzy w ruinach inkaskiego kompleksu Incahuasi, położonego w dolinie Lunahuana na południe od Limy.

Quipu

Inkaskie kipu z muzeum Larco w Limie. Creative Commons

Kipu (quipu) to stosowany w prekolumbijskim Peru system zapisu liczb oraz innych danych za pomocą węzłów wiązanych na różnokolorowych sznurkach. W państwie Inków nie znano pisma, więc system ten był podstawowym narzędziem rejestrowania informacji.

Peruwiańscy badacze podkreślają, że znaleziska dokonano w pozostałościach magazynów, a nie przy pochówkach, jak w przypadku większości odkrytych dotąd kipu. Taki kontekst pozwala zakładać, że były one używane do celów administracyjnych.

Kipu z Incahuasi są różnej wielkości. Jedno z nich ma aż metr rozpiętości. Niestety raczej nie ma co liczyć na to, że badacze zdołają ustalić, jakie informacje zarejestrowano za ich pomocą. Choć dość powszechny jest pogląd, że kipu były czymś w rodzaju ksiąg rachunkowych, to jak na razie nie udało się złamać sposobu zapisywania informacji, które były najpewniej kodowane za pomocą różnych kolorów sznurków, rodzajami węzłów i ich rozmieszczeniem.

Filmowa relacja agencji Andina, w której można zobaczyć znalezione kipu

Odkrycie w magazynie doskonale pasuje do takiej rachunkowej interpretacji. Przypuszcza się, że we wszystkich magazynach państwowych byli specjalni księgowi odpowiedzialni za skrupulatne rejestrowanie przychodzących i wydawanych dóbr. Inkowie gromadzili również liczne dane statystyczne dotyczące kontrolowanych ziem, które były raportowane władcy. Jak pisze Maria Rostworowska w „Historii Państwa Inków”, za pomocą kipu jeden z lokalnych zarządców przekazał dokładny spis dóbr wydanych oddziałom Francisca Pizarra.

25 kipu to bardzo cenne znalezisko. W muzeach i prywatnych zbiorach jest ich bowiem tylko 600. Wszystko przez Hiszpanów, którzy po opanowaniu imperium Inków doprowadzili do zniszczenia większości węzełkowych ksiąg.

O odkryciu poinformowały m.in. Andina i Peru this Week.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...